Ultimatum pentru utilități: Ciucu impune coordonarea lucrărilor în Capitală

”Nu e posibil ca noi să finlizăm investiţii, iar dumneavoastră să veniţi la scurt timp şi să spargeţi”, le-a transmis primarul general.

De L.V.
Ultimatum pentru utilități: Ciucu impune coordonarea lucrărilor în Capitală

”Nu e posibil ca noi să finlizăm investiţii, iar dumneavoastră să veniţi la scurt timp şi să spargeţi”, le-a transmis primarul general.

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, s-a întâlnit, miercuri, cu reprezentanţii companiilor de utilităţi publice, cărora le-a transmis că trebuie să aibă planuri de lucrări pentru următorii ani, iar acestea să fie coordonate cu lucrările Primăriei Bucureşti şi ale primăriilor de sector.

”Nu e posibil ca noi să finlizăm investiţii, iar dumneavoastră să veniţi la scurt timp şi să spargeţi”, le-a transmis primarul general Ciprian Ciucu.

„Trebuie să aveţi un grafic de lucrări, un program de investiţii făcut deja pentru 2027-2028.

Pentru anul în curs este deja târziu, dar evident că sunt interesat să ştiu şi ce v-aţi planificat în această vară, în toamnă. Este obligatoriu să învăţaţi să vă coordonaţi cu lucrările Primăriei Capitalei, cu primăriile de sector”, a mai spus Ciucu.

Ciprian Ciucu a discutat cu reprezentanţii

  • Apa Nova
  • Distrigaz
  • Reţele Electrice România
  • Netcity Telecom
  • Termoenergetica
  • Compania de Iluminat Public
  • Administraţia Străzilor
  • Energetica Servicii
  • STB

”Vin amenzi!”

Potrivit datelor transmise de Primăria Bucureşti, edilul le-a pus în vedere celor care au cabluri închise în cutii stradale să le cureţe de afişe, de graffiti şi să le întreţină.

”Altfel, vin amenzi. La fel vor fi sancţionaţi şi cei care «readuc la starea iniţială» în bătaie de joc. Lucrările trebuie să se facă cu simţ de răspundere, cu respect pentru oameni”, au transmis reprezentanţii Primăriei Capitalei.

Potrivit acestora, se va lucra coordonat, planificat, stabilit cu mult timp înainte lista de investiţii.

”Nu ne batem joc de banii publici şi nu creăm disconfort comunităţii la nesfârşit”, au adăugat oficialii primăriei.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. ”Nu e posibil ca noi să finlizăm investiţii, iar dumneavoastră să veniţi la scurt timp şi să spargeţi”. Bine ati venit in clubul Doreilor. E o practica unanim valabila, impamantenita. Uneori nici nu se termina vreo reabilitare ca se si sparge iar……si……scandalos!! Asa lasa….luni de zile, sau refac la misto!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.