Un egal care nemulțumește

CFR Cluj a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, meciul disputat în compania echipei FCSB, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

Dan Petrescu, antrenorul CFR Cluj, nu a fost mulţumit de rezultatul meciului de duminică.

„Nu sunt mulţumit pentru că e a treia oară în play-off când conducem şi nu câştigăm. Nu am ce să le reproşez băieţilor. Am controlat prima repriză, nu-mi amintesc de vreo fază a lor. A venit însă lovitura liberă, executată excelent şi asta a fost. Bine, mi s-a părut că zidul a stat la vreo 12 metri, a mai fost un penalti la Bîrligea. Dar s-a întâmplat să vină faza asta din nimic. Nimic nu e însă pierdut, mai sunt şapte meciuri, e clar că Farul e favorită acum, dar mai trebuie să joace de două ori cu FCSB, de două ori cu CFR, mai e de jucat. Bîrligea a făcut cel mai bun meci al lui de când e la CFR, dar a trebuit să îl schimb, a avut crampe. Altfel nu l-aş fi schimbat niciodată la 1-0. Petrila a intrat bine ca atitudine, dar la singura ocazie, când trebuia să marcheze, a pasat. Despre titlul, ce să spun, Craiova şi Rapid nu cred că au ieşit din cursă. Nu ştiu dacă va fi o luptă numai în trei pentru titlu, rămâne de văzut asta”, a declarat Dan Petrescu.

Elias Charalambous, antrenorul FCSB, a afirmat la finalul meciului cu CFR Cluj:

„Am venit aici ca să câştigăm, dar în prima repriză nu am jucat aşa cum ne-am fi dorit şi cum ar fi trebuit să fim. Am discutat la pauză şi reacţia echipei în repriza secundă a fost foarte bună. Jucătorii au arătat atitudinea care trebuie, iar asta contează mult pentru mine. Am egalat şi la final am avut mai multe şanse de a câştiga. Dar ăsta este fotbalul. Niciodată nu ştii cum o să începi jocul, dar l-am terminat foarte bine! Vreau să le mulţumesc suporterilor care au venit aici, să ne susţină. Au fost extraordinari!”.

Florinel Coman, atacantul echipei FCSB, a fost tranșant: „Am făcut un meci foarte prost, în prima repriză mai ales. Dar pe un teren greu, jucând prost, am câştigat un punct. Nimic nu a mers. Dar nu am pierdut nimic, merge înainte, urmează meciul cu Farul. Mergem acolo să luptăm. Ne pare rău că nu am putut să câştigăm, dar am prestat un joc foarte prost”.

Gică Popescu, preşedintele clubului Farul Constanţa, a declarat că se aştepta la o remiză în meciul dintre FCSB şi CFR Cluj.

”Mă aşteptam la un astfel de joc, tensionat, două echipe care nu voiau să piardă. Aşa cum a arătat FCSB, nu merita mai mult de un rezultat de egalitate, chiar dacă a avut două şanse bune după ce CFR a deschis scorul. Repriza a doua, în afară de câteva acţiuni stinse, CFR a arătat foarte puţin pe faza ofensivă. Rezultatul e echitabil. FCSB a cerut un 11 metri, dar nu a fost vorba de aşa ceva. Oricum, a intervenit şi VAR-ul. Am avut la VAR un arbitru cu mare experienţă, Istvan Kovacs, trebuie să îi dăm credibilitate, nu ne putem îndoi de deciziile lui”, a spus Popescu la Prima TV.