(VIDEO) Halep se califică în sferturi

Simona Halep (4 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Rogers Cup, după ce a învins-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (198 WTA), scor 6-2, 6-1.

Spre deosebire de primul meci de simplu de la această competiție, de miercuri, când Halep a obținut o victorie dramatică în fața lui Jennifer Brady, românca a avut parte acum de o partidă ușoară, presărată însă și cu multe erori, dar și lovituri de maestru.

În primul set, Simona a câștigat de două ori pe serviciul adversarei și s-a impus cu 6-2, după aproximativ 35 de minute.

În setul secund, Halep a avut mici dificultăți doar în primul game, când Kuznetsova a avut două șanse de break, nefructificate însă de rusoaică. Partida s-a încheiat după o oră și șase minute. Meciul s-a disputat în condiții de vânt puternic.

„A fost mult mai bine decât ieri (n. red. – miercuri). M-am simțit mai bine pe teren, am simțit mai bine mingea. E mereu frumos să joc contra Svetlanei. Cred că am jucat foarte bine și totul mi-a mers cum trebuie”, a declarat Simona, pe teren, la finalul meciului.

Ulterior, Halep a vorbit despre condițiile meteorologice în care s-a disputat partida, dar și despre starea sa fizică: „Îmi place să joc pe vânt, deși e frustrant pentru amândouă. Simt că lovesc bine mingea pe vânt. Sunt puțin obosită, dar poate e și firesc după această pauză lungă. Poate o să fie mai bine mâine. (n. red. – vineri).

Aceasta este a cincea victorie pentru Simona Halep din cele opt confruntări directe cu Svetlana Kuznetsova.

În sferturile de finală de la Rogers Cup, Halep se va duela cu Marie Bouzkova (91 WTA). Jucătoarea româncă a câștigat Rogers Cup anul trecut, performanță pe care speră să o repete anul acesta.