(VIDEO) Revenire de senzație!

Jucătorul bulgar de tenis Grigor Dimitrov (28 ATP) a produs una dintre cele mai mari surprize ale sezonului în tenisul masculin, eliminându-l, miercuri noaptea, la Indian Wells, pe principalul favorit, rusul Daniil Medvedev (2 ATP), și calificându-se în sferturile de finală.

Bulgarul era condus cu scorul de 4-6, 1-4, dar a revenit și a câștigat opt game-uri la rând.

UPDATE Dimitrov s-a calificat și în semifinale după ce l-a învins în sferturile de finală de Hubert Hurkacz (Polonia), cap de serie 8, scor 3-6, 6-4, 7-6 (2).

Grigor Dimitrov a trecut de Daniil Medvedev, proaspătul campion de la US Open, cu 4-6, 6-4, 6-3, ajungând pentru prima dată în sferturile de finală la turneul californian.

„Este un jucător și un competitor atât de dur”, a declarat Dimitrov la interviul de pe teren. „În ultimul an, am jucat de câteva ori cu el și nu am reușit să găsesc o cale de a mă descurca. Dar astăzi, am simțit ceva la 1-4 și m-am liniștit, am început să iau decizii mai bune și am început să controlez ritmul de joc, ceea ce cred că m-a ajutat cu adevărat. În final, a fost doar un joc foarte solid și inteligent.”

După ce a părut că deține controlul total asupra soartei partidei, Medvedev și-a pierdut concentrarea, reușind un procent de doar 34% pe primul serviciu, în setul al doilea, Dimitrov forțându-l pe numărul 2 mondial să greșească cu jocul său agresiv. Bulgarul a câștigat opt game-uri consecutive și s-a impus în cele din urmă, după două ore și 16 minute.

Este pentru prima dată când Dimitrov învinge un adversar din top 2, din 2016, când a trecut de Andy Murray, la Miami.

Medvedev câștigase 18 din ultimele 19 meciuri disputate pe pământ nord-american, cucerind al patrulea său titlu Masters 1000 la Toronto și primul său turneu major la US Open.

UPDATE Semifinalistele la feminin!

Victoria Azarenka şi Jelena Ostapenko s-au calificat, miercuri, în semifinalele turneului de tenis WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8.150.470 de dolari.

Azarenka, numărul 32 mondial, a trecut în sferturi de americanca Jessica Pegula (24 WTA), cu 6-4, 6-2.

Belarusa de 32 de ani, care a câştigat de două ori turneul californian, în 2012 şi 2016, o va înfrunta în penultimul act pe letona Jelena Ostapenko (29 WTA), victorioasă şi ea în faţa unei americance, Shelby Rogers (44 WTA), cu 6-4, 4-6, 6-3, după două ore şi 15 minute.

Ons Jabeur (Tunisia), locul 14 WTA, şi Paula Badosa (Spania), locul 27 WTA, s-au mai calificat, joi, în semifinalele turneului de la Indian Wells, fază în care vor fi adversare.

Jabeur a trecut în sferturi de Anett Kontaveit (Estonia), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 18, scor 7-5, 6-3.

Badosa a eliminat-o pe Angelique Kerber (Germania), locul 15 WTA, scor 6-4, 7-5.

“Sper că va mânca mulţi burgeri şi nu va putea juca”, a glumit Badosa cu privire la Jabeur la conferinţa de presă de după meciul cu Kerber. “Tocmai ce am vorbit. Este distractiv să joc împotriva ei. Suntem prietene bune. Va fi un meci dificil”, a adăugat ea.

Horia Tecău s-a oprit în sferturi

Perechea alcătuită din jucătorii de tenis Horia Tecău (România) și Kevin Krawietz (Germania) a fost eliminată miercuri noaptea din turneul de tenis de la Indian Wells, fiind învinsă în sferturile de finală de cuplul format din germanul Tim Puetz și neozeelandezul Michael Venus.

Favoriți numărul 5 ai turneului, Tecău și Krawietz au fot învinși cu scorul de 6-4, 6-2, după doar o oră și 13 minute de joc.

În ciuda înfrângerii, cei doi păstrează șanse consistente de a participa la sfârșitul anului la Turneul Campionilor, ei aflându-se momentan pe locul 7 în clasamentul acestui sezon, cu 3.110 puncte, cel mai apropiat cuplu care ar putea să le amenințe un loc în primii 8, fiind cel alcătuit din Simone Bolelli și Maximo Gonzales, aflat pe locul 9, la distanță de 725 de puncte.

Prezența în sferturile de finală ale turneului californian le aduce lui Tecău și lui Kravietz 59.740 dolari și 180 de puncte în clasamentul ATP.

Alexander Zverev (Germania/3) vs Gaël Monfils (Franța/14) 6-1, 6-3
Nikoloz Basilashvili (Georgia/29) vs Karen Khachanov (Rusia/24) 6-4, 7-6(6)
Stefanos Tsitsipas (Grecia/2) vs Alex De Minaur (Australia/22) (3)6-7, 7-6(3), 6-2.