(VIDEO) Victorie MARE a Simonei Halep cu Garcia!

FED CUP. Simona Halep a învins-o duminică pe Caroline Garcia (21 WTA), prima rachetă a Franței, într-un meci de mare luptă, scor 6-7, 6-3, 6-4. Grație acestei victorii, România a condus astfel Franța cu 2-1 după trei meciuri disputate, ambele puncte ale țării noastre fiind aduse de Simona.

Simona nu a început bine partida, fiind condusă cu 4-0, dar a câștigat apoi 5 game-uri la rând, preluând conducerea. Garcia a revenit însă și și-a adjudecat primul set în tie-break, la limită. Franțuzoiaca a intrat ca o furtună în meci și a jucat la un nivel formidabil. Primul set a durat 70 de minute. În setul 2, jucătoarea româncă s-a desprins la 3-0, dar Garcia a recuperat, cu 3 game-uri consecutive, însă românca a închis setul la 6-3, trimițând partida în decisiv.

Setul trei a fost unul foarte disputat, care a durat nu mai puțin de 59 de minute. Garcia și Halep și-au împărțit game-urile, până la 5-4 când Simona nu a mai lăsat-o pe franțuzoaică și a câștigat și ultimul game și a închis meciul la 6-4. Meciul a durat 3 ore.

Prima reacție a Simonei după victorie: Sunt gata pentru orice

”A fost o atmosferă incredibilă, vreau să le mulţumesc tuturor pentru susţinere, a contat foarte mult pentru că meciul a fost dificil, ea a jucat extraordinar, dar consider că am putut să câştig pentru faptul că am luptat. Nu mi-am dorit să joc trei ore, dar dacă a trebuit am fost pregătită şi mă bucur că putut să fiu destul de solidă la final. Cred că mentalul a făcut diferenţa asta şi mă bucur că am fost mai puternică. Fiecare ghem contează într-un astfel de meci, am luptat indiferent de scor şi am vrut doar să câştig fiecare punct pe care-l joc. A fost bine în final şi pot să spun că ea a jucat un tenis incredibil şi cred că a fost un meci foarte bun pe zgură. Pot orice doreşte căpitanul (n.r. – despre dublu), sunt pregătită şi o să dau tot ce am mai bun ca să câştigăm, îmi doresc tare mult”, a spus Simona Halep, la finalul meciului.

În a doua partidă de simplu de duminică Irina Begu a fost învinsă de Pauline Parmentier, locul 53 WTA. Irina a înlocuit-o pe Mihaela Buzărnescu, după ce aceasta din urmă a pierdut sâmbătă.

LIVE SCORE Caroline Garcia – Simona Halep 7-6(6), 3-6, 4 – 6

Înainte de startul de duminică, echipele României şi Franţei erau la egalitate, 1-1, după ce Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de Caroline Garcia, 3-6, 3-6, sâmbătă în al doilea meci de simplu al confruntării.
În primul meci de simplu, Simona Halep a învins-o pe Kristina Mladenovic cu 6-3, 6-1.