Zarurile, aproape aruncate: „Cum să fiu relaxat”?

CFR Cluj a mai făcut un pas spre câștigarea celui de-al cincilea titlu din istoria clubului. În etapa cu numărul opt, echipa pregătită de Dan Petrescu a câștigat la Giurgiu, în fața celor de la Astra, cu 5-1.

Scorul a fost deschis în minutul 15, atunci când Omrani l-a învins pe goalkeeper-ul gazdelor, Oliviera Silva Santos. În repriza a doua, oaspeții au punctat din nou. În minutul 59 Dokovic a dublat avantajul ardelenilor.

Șapte minute mai târziu, Llullaku a redus din diferență după ce a transformat un penalty, dar Dokovic a punctat din nou și a reușit dubla. Omrani a pasat, iar mijlocașul croat a dus scorul la 3-1, în minutul 73.

Florin Bejan a marcat în propria poartă în minutul 80. Hoban a stabilit scorul final, a punctat după patru minute după ce a intrat pe teren și a dus scorul la 5-1.

CFR Cluj păstrează distanța de cinci puncte față de urmăritoarea FCSB, ocupanta locului doi.

Reacții

Antrenorul Dan Petrescu a declarat că s-a temut de meciul de la Giurgiu, cu Astra, chiar şi atunci când echipa lui conducea cu două, trei goluri.

„Parcă nu am jucat aşa, cum trebuie, 1-0 poate nu era meritat, dar după pauză am făcut 2-0 şi controlam jocul într-un mod evident. Am făcut o greşeală în apărare şi era să ne coste. La 2-1, cei de la Astra au început să pună presiune, dar Djokovici a marcat un gol foarte, foarte important pentur desfăşurarea în continuare a partidei, după care de la 3-1 am dominat şi am marcat şi celelalte două goluri. Chiar dacă e scorul 5-1, nu a fost victoria chiar aşa uşoară. M-am temut tot timpul, de la 5-1 am început să mă relaxez puţin. E normal, pentru că atunci când e Alibec în teren, poate să inventeze orice. Au jucători de atac foarte buni, Lullaku, Zoua, Balaure, e normal să te temi. Cum să fiu relaxat dacă mai avem două meciuri şi noi sperăm să rezolvăm ecuaţia în urătorul meci? Vom juca împotriva unei echipe rănite care a pierdut şi dacă mai pierde încă o dată poate pierde locul 3. Vă daţi seama că vor veni montaţi să câştige şi sunt convins că trebuie să-i mobilizez, să-i încurajez săptămâna asta pe jucători şi, în acelaşi timp, să-i ţin cu picioarele pe pământ, pentru că nu s-a terminat, trebuie să luăm neapărat un punct sau să câştigăm meciul următor. Nu era minune dacă Astra bătea azi, e o echipă bună, joacă finala cupei, e pe locul 5, nu văd de ce ar fi fost o minune dacă băteau ei”, a declarat Petrescu, la Digi Sport.

Întrebat despre asfirmaţia lui Gigii Becali, care a spus că Petrescu nu merita să vină la CFR Cluj ca să ia munca altor antrenori, Petrescu a spus: „Când am acceptat această ofertă, mi-am asumat toată presiunea. Pentru că este o presiune maximă să vii în play-off când sunt meciurile cele mai grele, chiar dacă echipa era pe primul loc ştiam ce meciuri ne aşteaptă şi îmi asum în continuare această responsabilitate. Presiunea e toată pe mine, nu am ce să le răspund la cei care comentează. Eu am venit pentru că am fost dorit foarte mult.”

La rândul său, tehnicianul Astra Giurgiu, Costel Enache, a declarat, luni, că formaţia lui a făcut un meci slab cu CFR Cluj, dar nu pune la îndoială corectitudinea jucătorilor săi.

„Diferenţa de joc a fost clară în favoarea adversarului. Nu aş putea să contrazic cu absolut nimic, nu am fost nici măcar aproape de adversar pe niciun moment de joc, nici din punct de vedere fizic, nici din punct de vedere tactic, nici atitudine, chiar am fost departe de adversar. Situaţia este destul de complicată, nu putem da doar un argument, sunt sleit de puteri, încerc să găsesc soluţii, sunt cam la limită, energia e secată şi chiar este greu de gestionat un asemenea moment. Lucrurile sunt greu de digerat din punctul meu de vedere, ne apasă pe toţi, nu înfrângerea, ci modul în care am pierdut şi e un moment în care ar trebui să reevaluăm puţin lucrurile în cadrul clubului. Să tragem o linie, să facem o analiză şi să vedem ce se întâmplă. Cred că e un momoment de bilanţ, chiar dacă bilanţurile se fac la final. Este aproape imposibil să nu fiu şi eu vinovat pe alocuri. A fost o primă de joc în această seară din partea clubului. Nu cred că e posibil aşa ceva (n.r. – ca primă să vină din partea altului club – FCSB). Am căutat o motivaţie ca să părem o echipă care îşi apără foarte corect şansele şi cred că nu punem asta la îndoială. Am făcut un meci slab, dar nu punem la îndoială sub nicio formă corectitudinea”, a declarat Enache, la Telekom Sport.

Clujenii mai au nevoie doar de un punct din meciurile cu CSU Craiova (acasă) şi FCSB (în deplasare) pentru a câştiga al cincilea titlu de campioană, al doilea consecutiv.

Clasamentul cu două etape rămase de disputat este următorul: 1. CFR Cluj – 47 de puncte, 2. FCSB – 42 de puncte, 3. Universitatea Craiova – 36 de puncte, 4. FC Viitorul – 33 de puncte, 5. Astra Giurgiu – 24 de puncte, 6. Sepsi – 20 de puncte.