Sorin Câmpeanu, despre negocierile cu AUR: A fost o discuție constructivă

Înainte votul din Parlament pentru învestirea în fruntea Guvernului, Adrian Veștea a mers la sediul AUR pentru a se întâlni cu George Simion. Unul dintre negociatori a fost liberalul Sorin Câmpeanu.

Sorin Câmpeanu, despre negocierile cu AUR: A fost o discuție constructivă

Înainte votul din Parlament pentru învestirea în fruntea Guvernului, Adrian Veștea a mers la sediul AUR pentru a se întâlni cu George Simion. Unul dintre negociatori a fost liberalul Sorin Câmpeanu.


Sorin Câmpeanu, fost ministru al Educației și actual senator PNL, a fost alături de Adrian Veștea la întâlnirea cu George Simion. Aceasta a explicat cum au decurs discuțiile.

„Discuția a fost constructivă, în care s-a înțeles nevoia României de a avea un guvern. Mă aștept să se înțeleagă că România își va urma parcursul european și parcursul de stat NATO și stat democratic. Să înțeleagă toate partidele responsabile care vor vota guvernul în seara aceasta” susține Sorin Câmpeanu.

Negocierile cu AUR

În legătură cu discuțiile purtate cu George Simion, Sorin Câmpeanu susține faptul că acestea au vizat doar aspecte economice.

„S-a discutat de unele aspecte de ordin economic, pe care le va anunța premierul desemnat. Mi-a lăsat senzația unei discuții constructive. Au fost cerute măsuri economice, ce vor fi analizate. Nu s-a discutat despre politică, ci de nevoia unor măsuri economice pe care partidul pe care eu îl reprezint le consideră necesare și benefice pentru România” susține Sorin Câmpeanu.

Votează sau nu AUR Guvernul Veștea?

La această întrebare senatorul liberal, negociator în cadrul întâlnirii, a evitat să ofere jurnaliștilor un răspuns clar.

„Eu la vârsta mea sunt mai calculat, siguranța sută la sută nu există niciodată” susține Sorin Câmpeanu.

Premierul desemnat, întâlnire cu George Simion

Într-un mesaj publicat pe Facebook, Adrian Veștea a precizat că este dispus să discute cu liderul AUR și s-a autocarcterizat drept un om al consensului și dialogului.

„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion”, a transmis premierul desemnat.

„Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este, cred, obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a mai afirmat premierul.

După întâlnirea cu Adrian Veștea, și George Simion, liderul AUR, a făcut declarații. În mod surprinzător, în declarațiile sale, mesajul lui Simion a fost unul pentru președintele României, Nicușor Dan.

„Avem niște restricții din partea lui Nicușor Dan care ne fac să nu luăm în calcul un vot pentru Guvernul Veștea.

 

 

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.