Cătălin Predoiu, unul dintre susținătorii continuării guvernării alături de PSD, în frunte cu Adrian Veștea, nu mai face parte din grupul de comunicare al parlamentarilor liberali, potrivit unor surse politice.
Nu este clar dacă a fost dat afară sau a ieșit benevol din grupul de WhatsApp al liberalilor și nici dacă grupul este doar al deputaților sau senatorilor PNL. Contactat de Cotidianul, Cătălin Predoiu nu a răspuns.
Predoiu, un susținător al lui Veștea
Cătălin Predoiu, vicepremier în guvernul lui Bolojan, este unul dintre vârfurile de lance din PNL împotriva lui Ilie Bolojan. La câteva minute după moțiunea de cenzură PSD-AUR care a dus la demiterea executivului, Predoiu a dat semnalul continuării actului de guvernare, în ciuda deciziilor din interiorul PNL.
„Nu trebuie să abandonăm guvernarea. PNL nu trebuie să fie absent de la masa deciziilor, pentru că lăsăm un spațiu pentru AUR. Eu cred că PNL are de ales între o supărare firească și datoria față de responsabilitatea mai importantă”, a spus Predoiu pe 5 mai.
Predoiu a demisionat din funcția de prim-vice cu patru zile înainte de Congres
Pe 15 iunie, după desemnarea lui Adrian Veștea pentru formarea noului Guvern, Cătălin Predoiu argumenta pe pagina sa de socializare necesitatea învestirii unui nou executiv.
„Cooperările externe esențiale sunt blocate, nu poți reprezenta interesele țării la nivelul JAI, al parteneriatelor guvernamentale și ministeriale și al diverselor formate de lucru cu un ministru demis sau interimar, investitorii locali sau străini au oprit planurile de investiții pentru că vor să vadă cât mai rapid un guvern și un program de guvernare aprobate de Parlament, avem nevoie de fluxuri de capital care să intre în țară, nu să iasă, nu se poate continua cu situația de interimat fără să riscăm o recesiune economică severă”.
Pe 17 iunie, el a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte PNL, pe care oricum o pierdea la Congresul Extraordinar organizat duminică, prin care s-a redus numărul de prim-vice, de la patru la unul. În prezent, prim-vicepreședinte PNL este Dan Motreanu.
asta a cantat pe la toate mesele, este bun sa ocupe orice minister!