Cătălin Predoiu, vehiculat în ultima vreme drept un posibil succesor al lui Ilie Bolojan, spune că, deși este „foarte multă emoție în partid”, „PNL nu trebuie să fie absent de la masa deciziilor, pentru că lăsăm un spațiu pentru AUR”.
„PNL este un partid cu relevanță strategică pentru România, un partid pro-european, un partid care a găsit soluții pentru țară. PNL nu trebuie să se grăbească. Nu merită această moțiune. Nu merită Ilie Bolojan această moțiune. Este foarte multă emoție în partid. Trebuie să cântărim care sunt responsabilitățile noastre în acest moment. Opinia mea este că trebuie să cântărim și să luăm cea mai bună decizie”, a spus Predoiu.
El a adăugat că funcția de prim-ministru nu este una individuală, ci una care aparține partidului.
„Nu am discutat cu președintele Nicușor Dan în aceste zile și nici recent. Nu trebuie să abandonăm guvernarea. PNL nu trebuie să fie absent de la masa deciziilor, pentru că lăsăm un spațiu pentru AUR. Eu cred că PNL are de ales între o supărare firească și datoria față de responsabilitatea mai importantă”.
Vor întoarce armele liberalii?
Liberalii au convocat, începând cu ora 17:00, o ședința Biroului Politic Național în format extins.
Reamintim că PNL are o decizie luată de Biroul Politic la finalul lunii martie, prin care, „în cazul în care PSD va provoca o criză guvernamentală, PNL nu va mai putea fi în coaliție cu PSD”.
Sa se schimbe accept doar pe aici , pe colo , prin partile esentiale ! Dar sa ramana tot asha ! Dupa Caragiale !
cum sa abandonati voi guvernarea?
priviti ce au realizat premierii ,ORBAN,CÂȚU
CIUCA,BOLOJAN !
ROMANIA PRABUSITA, SI CU O DATORIE DE CCA 240 MLD EURO !
MILIȚIANUL VREA LA PUTERE SI SA FACA PUSCARII GEORGESCU IN LOCUL LUI SI A CELOR CARE AU RUINAT ROMANIA.
Eu sunt de acord cu Predoiu. Încăpățânarea nu-și are rostul în politică. Eu i-am votat să stea acolo, nu să se supere ca văcarul pe sat.
Acum 6 luni OLGUTZA cerea pnl-lui sa-l inlocuiasca la presed. guv. pe Bolo cu alt liberal.Asarit in ajutor mama lui BOLO care a afurisit-o pe olteanca !Am pierdut 6 luni, am generat tot ce e mai rau si …tot Olguta e vinovata.Bratenii daca ar vedea in partid pe alde BOLOJAN ( 100)%USERIST NU LIBERAL ),COSMA,PDL-istii luibasescu s-ar intoarce in cripta!!!
Ha, ha! Unde stătea “onestitatea” și noi nu știam…
caratorul de valize ale maestrilor avocati…51% pesedist deja…un sasait care nu a lasat in urma lui nici macar urma limaxului…
Cat mai e planul de amenzi la politia rutiera/agent?
De ce nu s-a activat scutul pt apărarea democrației, era chinezesc cumva?
Sau bateriile erau descărcate, din lipsa de soare? Iar vântul bătea doar prin buzunarele cetățenilor…
Penalul Predoiu deja a intrat in sevraj.
BUNĂ!
milițianul care a prezentst in CSAT in raport minciunos,fals care a ajutat la anularea alegerilor ,trebuie anchetat penal si ARESTAT