Prezent la Cluj-Napoca, președintele Nicușor Dan a pus din nou în discuție ideea ca România să aibă un guvern pro-occidental, dar minoritar.
„Legat de desemnarea premierului, am avut, după cum ştiţi, o rundă de discuţii ieri, s-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară, şi acum partidele sunt în perioada în care şi-au asumat că vin cu condiţiile pentru a susţine, fără a face parte din guvern, a susţine guvernul minoritar” susține președintele.
Partidele, așteptate la Cotroceni
Șeful statului așteaptă acum ca partidele politice să ia o decizie în sensul susținerii guvernului minoritar. Șeful statului le-a dat chiar și un ultimatum.
„Ar trebui ca mâine să discute ei între ei şi vineri să vină la mine cu concluzia” susține Nicușor Dan.
Șeful statului pare că, la acest moment, respinge ideea ca Sorin Grindeanu să devină premier, pasând responsabilitatea către partide.
„Haideţi să vedem ce agreează partidele”, a răspuns șeful statului în momentul în care a fost întrebat dacă Sorin Grindeanu ar trebui să ajungă în fruntea Guvernului României.
PSD își asumă răspunderea guvernării
Biroul Politic Național al Partidului Social Democrat a decis în unanimitate ca partidul să-și asume răspunderea guvernării.
Mai mult, în cadrul BPN al PSD s-a decis ca Sorin Grindeanu să devină premier.
„Am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri în cazul în care PSD primește mandatul de la președinte” a declarat, cu acest prilej, Sorin Grindeanu.
În același timp, PNL, USR și UDMR au convenit să meargă la Cotroceni și să-i prezinte președintelui Dan pactul privind formarea unui guvern minoritar.
Dominic Fritz, președintele USR, a fost cel care a anunțat intenția formațiunii sale, alături de PNL și UDMR, de a forma guvernul minoritar. Fritz și-a motivat declarația prin faptul că România are nevoie de un guvern serios care să continue reformele deja începute.
Deci tot Bolo