George Simion susține că a fost sunat de Cotroceni pentru ca AUR să voteze Guvernul Veștea

Liderul AUR, George Simion, susține că ar fi fost sunat de un consilier prezidențial care i-ar fi sugerat că ar fi bine să voteze Guvernul Veștea. Apelul ar fi avut loc înainte de votul de învestire din Parlament.

De Ana Dima - Colaborator
George Simion susține că a fost sunat de Cotroceni pentru ca AUR să voteze Guvernul Veștea

Sursă foto: Facebook/George Simion

Liderul AUR, George Simion, susține că ar fi fost sunat de un consilier prezidențial care i-ar fi sugerat că ar fi bine să voteze Guvernul Veștea. Apelul ar fi avut loc înainte de votul de învestire din Parlament.

Liderul AUR, George Simion, susține că ar fi fost sunat luni seară, înainte de votul din Parlament pentru învestirea Guvernului Veștea, de un consilier prezidențial care i-ar fi spus că ar fi bine să voteze guvernul premierului desemnat de Nicușor Dan.

Simion spune că apelul telefonic nu a fost însoțit și de o propunere privind participarea formațiunii sale la guvernare, ci doar de un mesaj referitor la votul din Parlament.

Declarațiile sale au fost făcut miercuri, în emisiunea „Marius Tucă Show”, de la Gândul.

„Voia votul pe degeaba (n.r. Nicușor Dan), fără ca AUR să fie parte a guvernării, a puterii. Asta nu se poate întâmpla. De asta am făcut apelul, să ne pună Nicușor Dan.

M-a sunat un consilier prezidențial, dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord să fim parte a puterii. (n.r. ce i-a transmis consilierul prezidențial) «E un lucru bun ca voi să votați», lamentabil…

Și după vine Sorin Grindeanu și îi zice lui Becali că Simion i-a zis președintelui… Nu, dar astea sunt niște afirmații necinstite lansate în spațiul public și tocmai de asta a fost și conferința mea”, a declarat George Simion.

Luni, Simion i-a cerut lui Adrian Veștea, înainte de votul din Parlament, să-l viziteze la sediul AUR sugerând că i-ar putea oferi voturile partidului – despre care a spus permanent că nu-i vor fi acordate la învestirea din Parlament.

După vizita lui Veștea la sediul AUR, Simion a spus că așteaptă „clarificările” președintelui care a condiționat realizarea unei majorități de guvernare de excluderea AUR din orice înțelegere, pe care l-a numit „partid extremist”.

AUR a părăsit plenul reunit, luni seară, înainte de votul de învestitură pentru Guvernul Veștea. Liderul AUR George Simion a declarat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, că nu va obliga niciun coleg cum să voteze la învestirea guvernului, însă el şi toţi oamenii din această sală care nu sunt trădători vor părăsi sala „sinonimă cu trădarea”.

Votul util

Invitat la emisiunea „Marius Tucă Show”, liderul AUR a susținut miercuri seară că apelul nu a venit direct din partea șefului statului, ci de la un consilier prezidențial.

George Simion a afirmat că acesta i-ar fi transmis că ar fi util ca parlamentarii AUR să voteze pentru învestirea Executivului. Simion nu a făcut public numele consilierului.

Declarațiile lui Simion sunt făcute în contextul reluării discuțiilor pentru adoptarea unui acord politic în baza căruia să fie susținut un guvern minoritar politic, cel mai probabil PSD, care și-a făcut deja publică decizia de a da și numele premierulu, nimeni altul decât președintele PSD, Sorin Grindeanu.

Gigel Știrbu: Momente care spun mai mult decât o sută de conferințe de presă

Momentul a fost comentat de deputatul liberal Gigel Știrbu, care spune că „în politică există momente care spun mai multe decât o sută de conferințe de presă”.

El spune că, dacă Simion spune adevărul, „atunci avem o problemă uriașă de credibilitate publică”.

„De un an de zile, președintele Nicușor Dan și-a construit discursul pe ideea că nu acceptă sub nicio formă o formulă de guvernare care să depindă de AUR. Românii au auzit în repetate rânduri că AUR reprezintă o linie roșie.

Și totuși, în ziua votului, Adrian Veștea a ajuns la sediul AUR pentru a negocia și a solicita sprijinul acestei formațiuni. Un gest care nu poate fi trecut cu vederea și care ridică întrebări legitime.

Cine a autorizat această abordare? A fost o inițiativă individuală? A existat acordul Palatului Cotroceni? Sau asistăm la o situație în care oamenii din jurul președintelui acționează în contradicție cu mesajele publice ale acestuia? Românii au dreptul să știe”, spune Gigel Știrbu.

„Explicații obligatorii”

El susține că există doar două variante: declarațiile despre imposibilitatea unei colaborări cu AUR „au fost doar vorbe frumoase pentru televizor, iar în spatele ușilor închise se negocia exact contrariul”, ori „un consilier prezidențial și-a permis să acționeze în numele președintelui fără mandat și fără respect pentru pozițiile exprimate public de șeful statului”,

În ambele situații, spune Gigel Știrbu, „explicațiile sunt obligatorii”.

„Dacă afirmația lui George Simion este falsă, atunci președinția trebuie să o dezmintă categoric. Dacă afirmația este adevărată, atunci acel consilier trebuie să plece imediat din funcție. Iar dacă nimeni nu pleacă și nimeni nu explică nimic, concluzia pe care românii o vor trage este una simplă: că între discursul public și negocierile reale există o diferență uriașă”, spune liderul liberal de la Olt. „Politica nu poate funcționa pe două limbi. Una pentru cetățeni și alta pentru negocierile din culise. În fața unei asemenea acuzații, tăcerea nu este o soluție. Tăcerea devine răspuns”, conchide Gigel Știrbu.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.