AUR a părăsit plenul reunit. George Simion: Părăsim această sală sinonimă cu trădarea

AUR a părăsit plenul reunit, luni seară, înainte de votul de învestitură pentru Guvernul Veștea. Liderul AUR George Simion a spus că nu-și va forța colegii cum să voteze dar că toţi oamenii din această sală care nu sunt trădători vor părăsi sala „sinonimă cu trădarea”.

De Ana Dima - Colaborator
AUR a părăsit plenul reunit. George Simion: Părăsim această sală sinonimă cu trădarea

AUR a părăsit plenul reunit, luni seară, înainte de votul de învestitură pentru Guvernul Veștea. Liderul AUR George Simion a spus că nu-și va forța colegii cum să voteze dar că toţi oamenii din această sală care nu sunt trădători vor părăsi sala „sinonimă cu trădarea”.

AUR a părăsit plenul reunit, luni seară, înainte de votul de învestitură pentru Guvernul Veștea. Liderul AUR George Simion a declarat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, că nu va obliga niciun coleg cum să voteze la învestirea guvernului, însă el şi toţi oamenii din această sală care nu sunt trădători vor părăsi sala „sinonimă cu trădarea”.

El a spus că „de 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis, din aceste bănci, în aceste săli, în aceste instituții, prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri în aproape toate topurile.”

„Ni s-au promis libertate și democrație, iar România a ajuns, din păcate, singurul stat din Uniunea Europeană în care au fost anulate alegeri”, a mai spus Simion de la tribuna Parlamentului, despre care a spus că, asemenea politicii românești „au devenit sinonime cu trădarea”.

„Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită și să fim conduși de niște trădători. Trebuie să stăm drepți, trebuie să stăm în picioare, demni și mândri de ceea ce am fost și de ceea ce suntem. Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare și părăsim această sală sinonimă cu trădarea.”

„De mâine, așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a încheiat liderul AUR.

Votarea GuvernuluI Veștea depinde de votul parlamentarilor AUR. George Simion a menținut până în ultima clipă iluzia că AUR ar putea vota guvernul, condiționând votul mai întâi de vizita premierului desemnat Adrian Veștea la sediul AUR și apoi de „clarificări” pe care a spus că le așteaptă de la președintele României. Nicușor Dan a spus pe data de 6 mai că nu este de acord cu un guvern în care să facă parte AUR sau care să treacă cu voturile AUR.

„Avem niște restricții din partea lui Nicușor Dan care ne fac să nu luăm în calcul un vot pentru Guvernul Veștea”, a spus George Simion după vizita lui Veștea la sediul AUR.

„Considerăm nefondate acele catalogări că noi nu am fi prooccidentali. Așteptăm de la Nicușor Dan clarificări până la momentul votului. Nicușor Dan a spus că nu este de acord, în data de 6 mai, cu un guvern în care să facă parte AUR sau care să treacă cu voturile AUR. Totodată, nu știm, considerăm complet nefondate și de natură să nașcă dezbinare în societatea românească, acele catalogări că noi n-am fi prooccidental. Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi, de la 21:30, altminteri, dacă se va porni la o altă nominalizare și dacă un om pe care l-am văzut destul de rezonabil astăzi nu va ajunge premier, săptămâna asta, așa cum am anunțat încă de pe 6 mai, România trebuie să fie condusă. Nu se poate așa ceva, avem un guvern demis”, a încheiat George Simion.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. Perfect! Foarte tare Simion. AUR a procedat corect si demn. Asta vrea poporul roman: demnitate, sa ii fie reprezentate interesele.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.