Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a făcut declarații de presă după ședința BPN extinsă a partidului. În aceasta, s-a decis în unanimitate ca PSD să-i propună președintelui Nicușor Dan ca social-democrații să preia guvernarea, iar în acest sens Sorin Grindeanu ar fi nominalizarea de premier pentru un executiv minoritar.
Sorin Grindeanu a făcut mai multe declarații:
- România se află într-o situație extrem de complicată. Economia se resimte după experimentele nefericite mai ales din ultimul an. Puterea de cumpărare a populației și cat. vulnerabile s-au prăbușit.
- Avem nevoie rapid de un guvern funcțional și nu de un nou sezon de confruntări politice.
- Încrederea românilor în clasa politică e zero, și toți, inclusiv noi, avem partea noastră de responsabilitate.
- A venit vremea să nu mai arătăm cu degetul unii către alții, ci să venim cu soluții complete, care să pună românii peste calculele politice.
-
Din acest motiv, PSD a decis azi în BPN, unanim, să-și asume responsabilitatea guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier.
- Am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri în cazul în care PSD primește mandatul de la președinte.
- PSD își poate asuma guvernarea doar în condiții clare și transparente. Am decis să avem o echipă de negociere cu forțele pro-europene.
- PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare.
- Dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în fața nimănui.
- Resping orice pact pe funcții cu partidele.
- Propunerea USR de rotativă a guvernelor minoritare: Nu comentez informațiile pe surse, dar mi se pare o copilărie.
- Nu există o restricție ca membrii guvernului să fie din PSD.
- Despre cooptarea taberei Veștea din PNL: Eu știu că încă sunt membri PNL. Sunt oameni remarcabili, dar nu cred că se pune problema în acest moment.
-
Noi nu vom vota niciun guvern din care nu facem parte.
- Câtă încredere credeți că au românii în dumneavoastră?: La fel de multă câtă au și în alții. Sau la fel de puțină.
- Românii nu cer concedieri publice și îmbrăcarea acestora în mantie de reformă.
- Ideea de la care plec e ca în niciun caz să avem 5 vicepremier, maxim unul, iar numărul de secretari de stat… să știți că am condus poate cel mai mare minister, al Transporturilor. Și aveam 4, maxim 5 secretari.
- Evident că pe Luca (n.r. Niculescu) mi l-aș dori. Haideți să nu facem pași înainte să se întâmple lucrurile. Luca Niculescu a făcut treabă excelentă ca ambasador la Paris și pentru închiderea aderării la OCDE.
- Nazare la finanțe: A fost un ministru bun, dar acum speculăm despre ce ar putea fi o etapă viitoare. O să vedem.
- Soluția este numai aceasta, un guvern minoritar, indiferent de componența acestuia.
abia astept minunile prin care sa aduceti bunastarea in viata boborului…sunt sigur ca nu va veti mai umple cutiile de pantofi cu lovele ca pana acum…ca nu l veti numi pe marele ganditor si atotstiutor reabilitat neacsu ca vicepremier…as vrea insa sa i vad la treaba pe urmatorii mari guresi DOAR din afara jocului : ZAMFIR…CACIU…FIFOR…TUDOSE…PERECHEA MANDA are pozitii linistite si banoase si nu cred ca pleaca de la macelarie…eu cred ca daca in 3 luni de azi inainte nu realizati ceva palpabil/vizibil (si nu cu masluirea cifrelor pe la i.n.s. ca scoala o aveti cu tov caciu cu bugetul din 2023…) misiune voastra istorica se incheie.
Vraja marii! Nicușor vrea jos PSD la a fel ca Johannis care au dat cu oiștea in gard;! Daca majoritatea „cetățenilor” votează, va supuneți voinței poporului, vânduților lui Soros!
Un guvern Olguta-Manta- Grindeanu si un simbol:prazul!
Lozinca guvernului minoritar :Saccus a priori/portofelui inainte orice
Si daca Olguta il vrea pe Claudius?
Nu știai toate astea acum două luni? Acum iar cu responsabilitatea la deal? Cum rămâne cu stabilitatea?