Toate băncile, obligate să elibereze la bancomate sume personalizate și pentru clienții altor bănci. Proiect legislativ

Inițiatorii subliniază că astfel se asigură un tratament egal pentru utilizatorii cardurilor emise de prestatori de servicii de plată autorizați să desfășoare activitate pe teritoriul României.

Toate băncile, obligate să elibereze la bancomate sume personalizate și pentru clienții altor bănci. Proiect legislativ

FOTO: Freepik.com

Inițiatorii subliniază că astfel se asigură un tratament egal pentru utilizatorii cardurilor emise de prestatori de servicii de plată autorizați să desfășoare activitate pe teritoriul României.

Posesorii de carduri bancare vor putea retrage de la bancomatul oricărei bănci din România suma dorită, fără a fi puși în situația de a alege sume prestabilite, așa cum se întâmplă acum în majoritatea cazurilor când retrag numerar de la bancomatele băncilor la care nu sunt clienți.

Măsura este prevăzută într-un proiect susținut de reprezentanții tututor partidelor parlamentare și analizat de Profit.ro.

Inițiatorii arată că, în prezent, numeroase automate bancare de retragere numerar (ATM) permit utilizatorilor cardurilor emise de alți prestatori de servicii de plată decât operatorul ATM-ului să efectueze retrageri exclusiv doar prin selectarea unor sume prestabilite, fără a acorda posibilitatea introducerii unei sume personalizate.

Totodată, inițiatorii atrag atenția că există situații în care funcționalitatea de introducere a unei sume personalizate este disponibilă pentru clienții instituției care operează ATM-ul, dar nu și pentru utilizatorii cardurilor emise de alți prestatori de servicii de plată autorizați să desfășoare activitate pe teritoriul României.

Inițiatorii subliniază că astfel se asigură un tratament egal pentru utilizatorii cardurilor emise de prestatori de servicii de plată autorizați să desfășoare activitate pe teritoriul României, eliminând diferențele de acces la funcționalitățile de retragere numerar determinate exclusiv de emitentul cardului utilizat.

După cum reiese din prevederi, Inițiativa legislativă nu elimină posibilitatea utilizării opțiunilor de retragere rapidă și nu afectează limitele tehnice sau de securitate aplicabile operațiunilor de retragere numerar.

De asemenea, proiectul nu obligă operatorii ATM să efectueze retrageri imposibil de realizat din cauza structurii bancnotelor disponibile, a disponibilului existent în automat sau a altor limitări tehnice obiective.

Sancțiuni contravenționale între 50.000 și 100.000 de lei pentru băncile care nu vor respecta obligația

Pentru asigurarea caracterului efectiv al obligației instituite, proiectul prevede că încălcarea noilor dispoziții în categoria faptelor sancționabile potrivit regimului contravențional deja existent în legislația privind serviciile de plată.

Astfel, va constitui contravenție încălcarea de către prestatorii de servicii de plată a noilor prevederi, în situația în care sunt afectate sau pot fi afectate interesele consumatorilor, și se sancționează cu amendă de la 50.000 lei la 100.000 lei.

Inițiatorii mai consideră că impactul financiar asupra operatorilor ATM este redus și constă în principal în actualizarea aplicațiilor software și a interfețelor utilizate de terminalele existente, fără a necesita investiții semnificative în infrastructura fizică.

Totodată, potrivit autorilor proiectului, măsura propusă nu instituie restricții privind accesul pe piață și nu afectează libertatea de prestare a serviciilor, având ca obiect exclusiv asigurarea unor condiții minime de utilizare a infrastructurii de retragere numerar pentru utilizatorii serviciilor de plată.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.