„Dragă SUA”, ode de la Nicușor Dan și Bolojan. De ce îi critică Predoiu. Viața între UE și Trump – ANALIZĂ

„România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației”, a încheiat Nicușor Dan discursul despre cât de importantă e SUA pentru România.

De Rami Cristescu - reporter special
„Dragă SUA”, ode de la Nicușor Dan și Bolojan. De ce îi critică Predoiu. Viața între UE și Trump – ANALIZĂ

foto: Facebook/ Cătălin Predoiu

„România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației”, a încheiat Nicușor Dan discursul despre cât de importantă e SUA pentru România.

„Interesul meu a fost tocmai de a stimula dezbaterea, nu, vezi, doamne, să mă poziționez împotriva Europei”, spunea președintele Nicușor Dan după discursul său de Ziua Europei, în care a criticat continentul pentru că ar fi acționat „ideologic”. „Ce am încercat eu să spun în acel discurs de Ziua Europei este că Europa este un organism viu cu dezbateri foarte puternice la care noi, societatea românească, nu este conectată”, a spus șeful statului.

Nicușor Dan n-a ținut însă să „stimuleze dezbaterile” în discursul susținut miercuri, 24 iunie, la Ambasada SUA în București, în cadrul unei recepții organizate pentru celebrarea a 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență.

„Este plăcerea noastră să felicităm prietenii americani cu ocazia aniversării a 250 de ani de la Declarația de Independență care continuă să inspire oameni în întreaga lume. Ea aparține în primul rând poporului american, dar și tuturor celor care prețuiesc valorile sale”, a mai spus șeful statului român.

Fără critici la adresa Americii și nici la adresa Administrației Trump, care o conduce, președintele a ținut un discurs în care n-a pus sub semnul întrebării rolul SUA. N-a surescitat dezbateri. În afară de laudele aduse aliatului strategic, Nicușor Dan a ținut totuși să reamintească faptul că independența SUA se datorează și Europei.

„România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației”

„Dincolo de momentul proclamării, independența a fost câștigată prin luptă și cu sprijinul mai multor puteri europene. Acum, Statele Unite dețin un rol central într-un sistem de alianțe și parteneriate care ne asigură libertatea, securitatea și prosperitatea”, a mai spus Nicușor Dan.

Președintele a ținut să amintească și de importanța SUA drept pilon al lumii libere. Nicușor Dan a vorbit despre crizele globale, dar a omis faptul că SUA este una dintre forțele care a generat o parte din conflictele care afectează lumea. Spre exemplu, criza prețului carburanților vine după blocarea Strâmtorii Ormuz de către Iran, provocată de startul războiului Teheranului cu SUA și Israel.

„Și pentru că am amintit de valori pe care le împărtășim, revin la ideea cu care am început: forța durabilă a idealurilor proclamate prin Declarația de Independență. Această forță trebuie să continue să ne inspire și astăzi, când suntem confruntați cu provocări complexe și crize suprapuse la nivel global.

Arma noastră comună cea mai eficientă este unitatea, iar forța unității vine tocmai din valorile noastre comune. De aceea, România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației”, a încheiat Nicușor Dan.

Ilie Bolojan doar a mulțumit

În cadrul recepției, premierul interimar Ilie Bolojan a ținut să mulțumească Americii. Atât pentru protecția pe care o oferă României, cât și pentru investițiile pe care le fac în țară.

„Sunt aici să aduc niște mulțumiri. În primul rând, se cuvine să mulțumim Statelor Unite și militarilor săi pentru că, fiind prezenți în România, fiind coloana vertebrală a NATO în situația dificilă din regiune, alături de militarii noștri, alături de militarii celorlate țări din NATO, contribuie semnificativ la securitatea României și la siguranța cetățenilor noștri. Mulțumim militarilor americani, încă o dată, care sunt aici!

(…) Se cuvine să mulțumesc, apoi, companiilor americane care au investit în România, care înseamnă locuri de muncă, transfer de tehnologie și oportunități, dar și pentru ceea ce fac aceste companii, promovând țara noastră în Statele Unite al Americii, individual sau prin Camera de Comerț Româno-Americană” a declarat Ilie Bolojan.

Predoiu iese la atac

Odele celor doi lideri au fost atacate însă indirect de Cătălin Predoiu, ministrul interimar al Afacerilor Interne. Deși membru al cabinetului Bolojan, Predoiu a „trădat”: l-a votat pe Veștea în Parlament, în ciuda faptului că știa „că nu va trece”, așa cum susține ministrul. Într-o postare pe Facebook, Predoiu, care a fost distins în 2025 cu Premiul Internațional pentru Serviciu Public la o gală româno-americană, critică discursurile pro-americane ale politicienilor.

Nu le critică însă pentru că acestea ar fi greșite din lipsa criticilor, ci pentru că odele aduse SUA nu ar fi dublate de acțiuni reale de întărire a relației cu SUA. Într-o postare în rom-gleză, Cătălin Predoiu ceartă politicianismele.

„Întregul „oraș politic” se va regrupa astăzi la recepția Ambasadei SUA pentru a celebra „Independence Day”. Curând va fi 4th of July, Ziua SUA. În câteva zile, establishment-ul politic românesc va declanșa o „ploaie” de declarații despre importanța Parteneriatului Strategic cu SUA. Cod portocaliu, cel puțin! În general, ne vom felicita reciproc și ne vom bate amical pe spate, mulțumiți și încrezători. O să fie bine!”

Predoiu: Guvern deplin „doesn’t exist”

Șeful MAI a ținut să precizeze mai multe aspecte prin care România se depărtează de SUA. Acesta menționează și atitudinea autorităților referitor la mai multe investiții americane din țară.

  • „Proiecte economice strategice cu SUA stagnate sau întârziate de ani de zile: Unitățile 3 și 4 de la Cernavodă, SMR, Coridorul Vertical.
  • Investiții și achiziții americane incluse în SAFE: nesemnificative; se poate spune acum „almost zero”, principalul proiect fiind blocat deocamdată.
  • Proiecte strategice posibile, dar încă neinițiate: Portul Constanța, centre de date, incubatoare de afaceri, AI, minerale rare.
  • Ultima vizită substanțială a unui oficial român la Washington: cu luni de zile în urmă.
  • Guvern cu puteri depline care să recupereze întârzierile: „it doesn’t exist”.”

Șeful MAI readuce astfel în discuție o idee despre care Cotidianul a scris în repetate rânduri. Atât când vine vorba de SAFE, cât și în cazul investițiilor energetice din România, pare să existe un conflict mai mult sau mai puțin direct între SUA și Europa pe furnizarea de resurse. Ideea întărită de Predoiu în această postare este că relația cu SUA poate fi afectată de concentrarea achizițiolor prin SAFE pe surse europene.

În final, Predoiu încearcă să-și nuanțeze declarațiile. Săgețile trimise aparent către Ilie Bolojan, care a fost principalul critic al unor proiecte precum SMR Doicești, sunt risipite către toată clasa politică.

„Nu vreau să spun că e cineva de vină; orice individualizare ar fi superficială și incorectă. Este un rezultat colectiv. Subliniez că, în România, ar fi cazul să trecem de la vorbe la fapte, totuși.”

Viața între UE și SUA. Trebuie România să aleagă ceva?

„Din punctul meu de vedere, folosirea termenului de „pro-occidental” e doar o acoperire a faptului că România este 100% aliniată Statelor Unite, chiar dacă înseamnă sacrificarea relațiilor cu partenerii din Uniunea Europeană.

Triada aceasta strategică despre care se vorbește în România, și anume Statele Unite, Uniunea Europeană și NATO, e mai degrabă, în primul rând, Statele Unite, partenerul strategic, apoi NATO, care în NATO înseamnă Statele Unite, și abia în ultimul rând Uniunea Europeană”, spunea în mai, într-un interviu pentru Cotidianul, politologul Vlad Adamescu.

Totuși, această ruptură nu este la fel de clară pentru politicienii români. Spre exemplu, purtătorul de cuvânt al USR, Cristian Seidler, a spus la Podcasturile Cotidianul că România nu trebuie să aleagă între partenerii strategici.

De la aceste declarații, Nicușor Dan a făcut însă noi pași pentru îmbunătățirea relației cu SUA. A apelat la un contract de lobby prin care încearcă să ajungă în grațiile lui Donald Trump. Și, posibil, își dorește prin acest contract să obțină o întâlnire cu președintele american, așa cum a promis electoratului. Toate acestea în timp ce în cazul Europei președintele dorește să „deschidă dezbateri”.

Citește și: Europa paralelă din mesajele private ale liderilor UE

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.