CTP a comentat ironic trecerea lui Adrian Peiu spre PNL.
„Peiu a trecut la PNL. Fake news? Sau Breaking News? Și una, și alta. Un anume Adrian Peiu, fost membru AUR, apoi SOS, apoi înfipt în PACE, micul trib parlamentar cu mingi de fotbal în loc de căpățâni, a devenit „brătian””, a scris CTP pe Facebook. „Când am inventat, acum mai mult de un sfert de veac, cuvântul „traseist”, model mi-a fost un ministru al lui Văcăroiu, Mircea Coșea, care schimba partidele ca pe mașini – la propriu, căci cerea la fiecare „trădare” o marcă de mașină și mai pricopsită”, a mai scris el.
Jurnalistul spune că nu știe care ar fi fost înțelegerea dintre PNL și Adrian Peiu.
„Nu știu care va fi fost obiectul trocului PNL-A.Peiu, de l-a făcut pe cel din urmă liberal în regim turbo și șef PNL Ialomița”, a adăugat jurnalistul.
Critici la adresa lui Bolojan
În mesajul său, Cristian Tudor Popescu nu l-a slăbit din vizor nici pe Bolojan, despre care spune că în urmă cu o lună îl vedea ca pe un politician puternic.
„În urmă cu vreo lună și ceva, constatam cu oarecare surprindere că, pe lângă a fi un administrator competent și hotărât, Ilie Bolojan este și un politician puternic. Puternic, dar, iată, politician carpato-danubian în toată regula”, a scris CTP.
El critică și alte decizii din PNL, după plecările lui Hubert Thuma și Adrian Veștea, despre care spune că au fost înlocuiți cu Marian Petrache și George Scripcaru.
„Căci, trădătorii Thuma și Veștea au fost înlocuiți cu Marian Petrache, tartorul Ilfovului înainte de Thuma, acuzat de mită și șantaj, respectiv primarul Brașovului, George Scripcaru, anchetat în multiple dosare de corupție de-a lungul celor aproape 20 de ani de când e în post”, a mai scris jurnalistul.
Episodul Clubului Român de presă
CTP a amintit și o discuție pe care a avut-o cu Bolojan, în 2023, la Oradea. Potrivit gazetarului, premierul i-ar fi spus atunci că își amintește de opoziția sa față de încercarea Guvernului Tăriceanu de a da Clubului Român de Presă Casa Scânteii.
„Prin 2023, într-o întâlnire pe care am avut-o cu dânsul la Oradea, dl Bolojan mi-a spus că își amintește foarte bine cum am fost singurul care a împiedicat o șpagă de mari proporții a premierului C.P. Tăriceanu pentru Clubul Român de Presă – să i se dea CRP pe nimic Casa Scânteii, să facă ce vrea cu ea”, a scris CTP.
Jurnalistul spune că s-a opus atunci conducerii Clubului Român de Presă.
„Ca președinte al Clubului, m-am opus întregii conduceri, care își dorea nespus ploconul de la Tăriceanu. Am anunțat că dacă se face măgăria, îmi dau demisia din fruntea CRP și explic public de ce. Așa am câștigat războiul nervilor cu Consiliul de Onoare…”, a mai scris el.
CTP susține că la acel moment s-a simțit onorat de aprecierea lui Bolojan, însă acum vede lucrurile diferit.
„Atunci, m-am simțit onorat de spusele dlui Bolojan. Astăzi, însă, președintele PNL mă obligă să înțeleg că prețuise atitudinea mea ca pe o manevră politică dibace, și nu ca pe ceea ce fusese, un gest moral de tip kamikaze”, a scris jurnalistul.
La final, CTP a făcut o trimitere și la perioada în care Ilie Bolojan a fost secretar general al PNL.
„Și să-mi amintesc și eu ceva: că dl Bolojan era Secretarul General al celui pe care l-am numit Viermele în Untură”, a scris el.
Jurnalistul îl menționează și pe primarul general Ciprian Ciucu.
„Văd și aud în privirea și vorbirea Primarului General Ciprian Ciucu, liberal de marcă, ceva tulbure și temător, pe care nici nu încearcă să-l ascundă”, a încheiat Cristian Tudor Popescu.
Ati ajuns sa-l puneti pe CTP sa comenteze inventiile voastre ? Rusine n-are treaba cu Cluji !