Golden Apple / Pomme d’Or / Mărul de Aur, un fel de Cupa Mondială la turism, acordată de FIJET, Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism, a fost cîștigată de Iași, și va străluci de-acum încolo în ochii vizitatorilor, dintr-o vitrină a Capitalei Moldovei. La festivitatea de premiere organizată sîmbăta trecută, președintele FIJET, tunisianul Tijani Haddad, a înmînat acest Oscar al turismului la categoria Destinații reprezentanților Municipiului Iași, iar printre spectatori au fost prezenți la ceremonia din Sala Voievozilor a Palatului Culturii și 36 de jurnaliști de turism din 14 țări, inclusiv România. A fost premiat astfel turismul într-un oraș vechi prin care curge sîngele nou al celor peste 50.000 de tineri din toată țara și din străinătate ajunși aici la studii. Oricine ai fi și pentru orice ai fi venit la Iași, ai obiectivele tale de descoperit.
Cațavencii.ro: La Iași s-a rescris povestea: „Prîslea-cel-Voinic și Mărul de Aur“
Petre Ispirescu n-a fost membrul cenaclului literar ieșean Junimea, dar, cînd reușea să publice, în 1862, la București, o culegere de basme și legende românești, habar n-avea că, peste ani, una dintre scrierile sale devenite celebre s-ar putea să inspire cumva o altă poveste, de data asta turistică, în care protagonistul, cel mai mare oraș al Moldovei, este premiat cu un trofeu internațional de marcă.
Petre Ispirescu n-a fost membrul cenaclului literar ieșean Junimea, dar, cînd reușea să publice, în 1862, la București, o culegere de basme și legende românești, habar n-avea că, peste ani, una dintre scrierile sale devenite celebre s-ar putea să inspire cumva o altă poveste, de data asta turistică, în care protagonistul, cel mai mare oraș al Moldovei, este premiat cu un trofeu internațional de marcă.