Președintele României a vorbit recent în Parlament pe marginea Strategiei Naționale de Apărare. A fost o ocazie de comunicare strategică care putea fi folosită nu doar pentru a prezenta puncte-cheie din document, ci pentru a marca începutul „noii etape” din politica externă românească anunțată în Strategie.
Vocea conservatorilor
Fiți vigilenți, nu psihotici! Vigilența creează civilizație. Psihoza o distruge din interior, fără să fie nevoie de vreun război.
Ideologii lui Trump propun o lume întru totul antagonică celei pe care încă o mai zărim astăzi.
Noua Strategie Națională de Apărare (SNA) este triumful realismului pragmatic asupra idealismului confortabil în care băltește gândirea de stat românească.
În locul unei puteri militare europene veritabile care să înlocuiască puterea americană, cel mai probabil vom vedea o fragmentare a securității europene în acorduri subregionale.
O civilizație nu moare când e înfrântă, ci când încetează să se apere. Nu dispare printr-un cataclism unic, ci printr-o succesiune de justificări aparent rezonabile.
Vidul de securitate la Marea Neagră cauzat de retragerea parțială a soldaților americani ne obligă la soluții imediate și imaginative, inclusiv sub cupola unei Uniunii Europene
Viitorul nu e un dat, el se merită și numai popoarele care își așază trecutul în lumină pot merge drept în incertitudinea viitorului. Istoria nu este doar trecutul, e mai ales busola prin care prezentul își găsește direcția fără să se piardă în haos.
Eliminarea dreptului de veto în deciziile de angajament extern ale UE ar putea oferi extremiștilor eurosceptici muniție politică.
Există trei Românii. Prima e România elitelor osificate, a doua Românie, cea a elitelor din mocirla opulentă iar a treia (…)



