„Cu alte cuvinte, diminuarea susținerii electorale nu a fost cauzată de participarea într-o formulă de guvernare alături de un partid sau altul (USR, PSD ori alături de amândouă), ci de conținutul politicilor adoptate.
De aici rezultă și o concluzie logică: problema nu era rămânerea la guvernare alături de un anumit partid, dacă generai politicile corecte pentru recâștigarea bazei electorale și scoaterea țării din criză, iar soluția ar fi fost politicile bine țintite pentru antreprenoriat, dezvoltarea proiectelor administrației locale și capacitatea de producție națională (inclusiv prin proiecte de coproducție cu parteneri strategici interesați)”, a precizat Cătălin Predoiu.
„Din opoziție nu poți scoate o țară din criză”
Totodată, acesta a criticat decizia PNL de a nu exclude trecerea în opoziție.
„Din opoziție nu poți scoate o țară din criză. Dar majoritatea partidului a decis acum o lună că este mai bine să ne întărim în opoziție și să salvăm țara peste trei ani. Între timp, se pare că opinia s-a schimbat spre guvernare, tant mieux”, a transmis Cătălin Predoiu.
Totodată, ministrul interimar susține că România a funcționat în ultimii ani pe baza unui model economic „construit din mers”, exclusiv în jurul câtorva piloni: „consumul (bazat în mare măsură pe importuri), fondurile europene (PNRR), Programul Anghel Saligny și investițiile străine, acestea din urmă într-o manieră timidă și fără un plan coerent de stimulare a sectoarelor strategice pentru România”, a precizat Cătălin Predoiu.
„A fost, în esență, un model construit din mers și axat, în mare parte, pe politici generate la Bruxelles, care au avut efectele lor pozitive, dar care trebuie completate cu efort național de creație și producție.
Încă din perioada în care am redactat Programul de Guvernare al PNL din 2014 – „Reclădirea Națională. Prin noi înșine, dar alături de partenerii noștri strategici” (program care, din păcate, nu a fost niciodată aplicat și din care voi publica în curând câteva extrase, exclusiv ca o contribuție la dezbaterea publică) – am susținut că România are nevoie de un model economic propriu, construit pe dezvoltarea antreprenoriatului local și pe un program ambițios de atragere a investițiilor străine directe, după definirea clară a profilului economic al țării către care dorim să evoluăm (economic country profile)”, susține Cătălin Predoiu.
Predoiu „își înțeapă” colegii din PNL
Ministrul susține că a amânat publicarea studiului său din cauza evenimentelor recente, pentru a nu fi perceput „mai degrabă ca un pretext politic decât ca un demers tehnic menit să fundamenteze o decizie politică rațională, care a fost, de fapt, scopul cercetării”.
„Este posibil să îl public în perioada următoare, atunci când se vor mai tempera pasiunile, tensiunile și jignirile din dezbaterea internă a partidului.
(…) Regret dacă voi stârni din nou nemulțumirea unor colegi care, în ultima perioadă, s-au arătat profund indignați de pozițiile mele și care, până nu demult, și-au construit fără rezerve cariera în colaborare cu PSD, făcând, desigur, și lucruri importante pentru țară. Scopul meu rămâne același: să contribui la consolidarea laturii raționale a dezbaterilor din PNL, nu a celei emoționale sau iraționale”, a conchis Cătălin Predoiu.
‘ Vulpea cand nu ajunge la struguri,zice ca sunt acri”proverb
„România are nevoie de un model economic propriu, construit pe dezvoltarea antreprenoriatului local și pe un program ambițios de atragere a investițiilor străine directe, după definirea clară a profilului economic al țării către care dorim să evoluăm (economic country profile)”, susține Cătălin Predoiu.
Asta a-ncercat președintele Constantinescu. Rezultatul au fost Antenele, de ex. și constatarea privind înfrângerea în domeniul comunicării. Dar ce putea să se fi definit cu feseneaua în curte?
Ar mai lipsi ca președintele Dan să sărbătorească cu fast de ex. treizeci de ani de mărețe împliniri cadastriste și lichidarea ultimilor rămășițe ale exploatării pământurilor de legea Voicu Nițescu.
in clipa in care a fost INFESTAT de PD-L !…
in prezent si-a DAT AFARA ULTIMII PNL-isti ca sa poata fi PD-L-pur-adica-SOROS-PUR … cu fatada vopsita galben CU VOPSEA FURATA !
Ce cauta omul asta in PNL-ul de azi? El este, evident, penelist dupa conceptia initiala a PNL-ului, aceea care zicea PRIN NOI INSINE. Or, actualii penelei n-au nici-o treaba cu asta. D-aia ma mir ca omul asta mai sta printre ei.
Predoiu regreta fapta cam tardiv.