Ce victorie entuziasmantă, marca Ana Bogdan!

După prima zi, România a egalat Rusia, 1-1, în duelul FedCup care se dispută la Cluj. Jucătoarea de tenis Ana Bogdan (90 WTA) a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (38 WTA), într-un meci cu raliuri spectaculoase. A fost  6-3, 6-7(5), 6-1 pentru Ana, după două ore și 15 minute de joc.

Primul set: Ana Bogdan a câștigat primul game al partidei, Kudermetova a egalat la 1-1. Rusoaica a reușit un break, 1-2, după care jucătoarea din România a restabilit egalitatea, cu un break, și a și preluat conducerea, 3-2. Kudermetova a egalat, însă Ana Bogdan a câștigat trei game-uri la rând și primul set, scor 6-3, după 36 de minute de joc.

Primul game din setul al doilea a fost câștigat de Kudermetova, dar românca a restabilit repede egalitatea, fără să piardă un punct. Cele două au mers mână în mână și în următoarele game-uri, scor 2-2. Kudermetova s-a îndepărtat de Ana, scor 2-4, dar jucătoarea născută în Sinaia a reușit un break, în cel mai lung game al meciului.

Cele două au continuat să fie la egalitate de game-uri, 4-4, 5-5, 6-6 și au ajuns la tiebreak, care a fost câștigat de rusoaica la mustață, S-a ajuns astfel în decisiv.

Setul al treilea a fost câștigat de Ana Bogdan fără drept de apel, după 31 de minute, după ce a pierdut un singur game, scor 6-1.

„Vă iubesc foarte mult pe toți cei care ați fost prezenți astăzi în sală! Vă mulțumesc tuturor pentru sprijinul acordat. Mi-ați dat o energie incredibilă!”, le-a spus Ana Bogdan telescpectatorilor la final.

În primul meci, Gabriela Ruse (166 WTA) a  fost învinsă de mai puternica Ekaterina Alexandrova (28 WTA) 6-1, 6-4.

„Singurul lucru pe care mi-l pot reproşa este că am intrat cu prea multe emoţii, prea multă presiune pe mine, având în vedere că Rusia era favorită pe hârtie. Ar fi trebuit să mă bucur mai mult pe teren, însă sper ca mâine să fiu mai bine şi să pot arăta cu adevărat ce pot. Eu am fost bucuroasă când am aflat că voi juca şi îmi doresc din tot sufletul, măcar un punct să aduc României. Alexandrova este o jucătoare foarte agresivă, este exact stilul meu. Asta a fost bine pentru mine, pentru că mi-a fost mai uşor. Însă nu a avut absolut nicio cădere, s-a simţit bine de la început până la sfârşit. Într-adevăr, în primul set am avut multe şanse de break, pe care nu le-am fructificat. Probabil experienţa şi-a spus cuvântul. Însă sper să câştig mâine”, a mărturisit Gabriela Ruse, potrivit telekomsport.ro.

Din echipa României lipsesc cele mai cunoscute jucătoare: Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu și Monica Niculescu.

La meci a asistat și primarul Clujului, Emil Boc, care s-a agitat ca de obicei, bătând din tobă.

Câștigătoarea dintre România și Rusia se va califica la turneul final de la Budapesta, disputat în perioada 14-19 aprilie. Acolo vor participa 12 echipe.