(FOTO/VIDEO) Bucuria rușilor

Echipa Rusiei a câştigat competiţia masculină de tenis pe echipe Cupa Davis, după ce a învins Croaţia cu scorul de 2-0, duminică, în finala desfăşurată la Madrid.

Daniil Medvedev, numărul doi mondial, a adus punctul decisiv al ruşilor, câştigând contra lui Marin Cilic (30 ATP), cu 7-6 (8/6), 6-2.

Andrei Rublev (5 ATP) câştigase primul meci de simplu al confruntării, cu 6-4, 7-6 (7/5), în faţa unui jucător mult mai slab clasat, Borna Gojo (279 ATP).

Este a treia Cupă Davis câştigată de Rusia, după cele din 2002 şi 2006, în vechiul format al competiţiei.

Meciul de dublu, care era fără miză, nu s-a mai disputat.

Daniil Medvedev, care nu a pierdut niciun set în ediţia 2021 a fazei finale a Cupei Davis, a declarat, după victoria cu Croaţia, că este fericit pentru echipa Rusiei.

”Cele două turnee au fost extraordinare. ATP Cup, pentru că a fost primul pe care l-am câştigat cu această echipă. Dar Cupa Davis este o competiţie istorică. Le găsesc pe ambele incredibile şi foarte importante. Sunt mai fericit pentru echipă decât pentru mine însumi. Avem o echipă uimitoare, o atmosferă uimitoare şi sunt fericit să fac parte din această echipă şi să pot aduce punctele de care avem nevoie. Au fost două săptămâni extraordinare, pentru că nu este niciodată uşor să vii aici la final de sezon. Au fost două dintre cele mai bune săptămâni din cariera mea”, a declarat Medvedev.