Greu la deal și cu ultima clasată

Dinamo Bucureşti a fost învinsă duminică seara cu scorul de 2-1 (0-1), de FC Voluntari, ultima clasată, într-un meci din etapa a 24-a a Ligii I.

Au înscris: Cătălin Ţîră (76), Alexandru Tudorie (80), respectiv Deian Sorescu (39).

Dinamo a deschis scorul prin Deian Sorescu (39), dar FC Voluntari a întors rezultatul în ultimul sfert de oră, prin doi jucători introduşi de antrenorul Mihai Teja în repriza secundă, Cătălin Ţîră (76) şi Alexandru Tudorie (80), după ce echipa oaspete a rămas în zece, slovacul Lukas Skovajsa primind al doilea cartonaş galben în min. 72.

„Câinii roșii” au cerut un penalty în min. 49, pentru henţ la Andraz Struna.

Arbitrul Adrian Cojocaru i-a arătat cartonaşul roşu şi antrenorului Mihai Teja, pe finalul partidei (90+4).

Aceasta a fost prima victorie reuşită de FC Voluntari în istoria confruntărilor cu Dinamo.

Ilfovenii au reuşit al treilea succes în acest campionat şi al doilea de la venirea lui Teja.

În urma acestui rezultat, Dinamo București se poziționează pe locul 9 în clasamentul Ligii 1, cu 31 de puncte, iar FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu 14 puncte.

Tot duminică, Universitatea Craiova s-a impus în fața FC Viitorul, scor 2-1, în etapa 24 din Liga 1.

Viitorul a deschis scorul, în minutul 17, când Gabriel Iancu a șutat superb în colțul din dreapta a porții lui Pigliacelli. Universitatea Craiova a egalat, în minutul 25, prin Luis Nițu, care a marcat după un corner executat la poarta lui Căbuz. Valentin Mihăilă a marcat decisiv, în minutul 82. Mihăila a trimis cu capul după o centrare executată perfect de Ivan.

Universitatea Craiova se poziționează pe locul 2, cu un total de 43 de puncte, în timp ce FC Viitorul ocupă locul 5, cu 38 de puncte.