Jucătoarele românce, eliminări pe bandă rulantă

Jucătoarele de tenis Irina Begu și Ana Bogdan au fost învinse, sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.536.154 dolari.

Begu (59 WTA) a fost învinsă de americanca Taylor Townsend (134 WTA), cu 6-7 (4), 6-1, 6-3.

Ana Bogdan (124 WTA) a fost învinsă fără drept de apel de brazilianca Beatriz Haddad Maia (77 WTA), cu 6-3, 6-1.

Și Sorana Cîrstea, locul 54 WTA, a fost învinsă, duminică, de sportiva sârbă Alexandra Krunici, locul 84 WTA, cu scorul de 6-7 (1), 3-6, 4-6, în primul tur al calificărilor turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

De asemenea, Monica Niculescu, numărul 57 mondial, a fost învinsă de sportiva columbiană Mariana Duque Marino, locul 107 mondial, scor 4-6, 6-2, 6-1, în primul tur al calificărilor la turneul de la Cincinnati.

Simona Halep, semifinalistă la ediția de anul trecut, este a doua favorită a acestui turneu și va juca direct în turul secund, cu o adversară venită din calificări.