Pericol sub nisip: Ministrul Mediului cere civilizarea plajelor din România

Buzoianu spune că a descoperit ţevi care intră în mare şi urmează să fie făcute verificări pentru a se stabili provenienţa acestora.

De L.V.
Pericol sub nisip: Ministrul Mediului cere civilizarea plajelor din România

Buzoianu spune că a descoperit ţevi care intră în mare şi urmează să fie făcute verificări pentru a se stabili provenienţa acestora.

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a afirmat că plajele din România nu trebuie să fie Vestul Sălbatic, ci trebuie să fie civilizate şi a adăugat că se va întâmpla acest lucru. Ea a precizat că nu trebuie să existe cazuri în care un turist să facă plajă şi sub el să se afle fose ilegale sau rezervoare de gaz ilegale, aşa cum au fost găsite pe plaja din Năvodari.

După  vizită pe plaja din Năvodari, Diana Buzoianu a făcut mai multe comentarii.

”Românii merită o Românie curată, o Românie în care şi plajele să fie curate şi să fie civilizate.

Cerem, practic, un lucru simplu, să fie respectată legislaţia, a spus Buzoianu.

Plajele, curăţate de construcţiile ilegale

”Dacă ne uităm în jurul nostru, veţi vedea, poate pentru prima dată în mulţi ani cum arată plajele care nu mai au construcţii ilegale pe ele.

Foarte puţini românii au mai văzut în ultimii zece ani plaje atât de curăţate de construcţiile ilegale.

Citește și: Plajele de la Marea Neagră, transformate în bunuri private. 4.000 de construcții ilegale

Sigur că următorul pas este să avem inclusiv construcţii legale aici”, a  mai afirmat ministrul.

Au început licitațiile publice

Ministrul Buzoianu a reamintit că licitațiile publice sunt în desfășurare și că vin ”la pachet inclusiv cu o dezvoltare economică corectă cu respectarea legislaţiei”.

”Ne dorim să existe o dezvoltare economică, ne dorim turism şi următorul pas, cel care a început deja(…) licitaţiile publice, a mai spus ministrul.

Fose pe plaja din Năvodari

”Pe aceste zone, în zilele acestea, au fost identificate fose ilegale, fose îngropate ilegal pentru terase care au fost ridicate ilegal, terase care au fost ignorate şi care au rămas în această formă de ilegalitate ani de zile. Am avut şi cazul unui rezervor de gaz identificat ilegal.

Citește și: Plaja Năvodari: Au căutat rezervoare de gaz, dar au dat peste fose septice

Din fericire, în momentul de faţă, toate controlele care au fost făcute nu au scos la iveală şi alte cazuri de rezervoare de gaz ilegale care să fie îngropate în plajele din România. Continuăm controalele”, a precizat Diana Buzoianu.

Licitațiile

Ea s-a referit şi la licitaţiile organizate pentru închirierea suprafeţelor de plajă de la Năvodari.

”Pentru prima dată deschidem licitaţiile la o serie întreagă de operatori care nu au putut să liciteze în momentul de faţă pentru plaje.

Anul acesta în sfârşit vor putea să liciteze mai mulţi operatori şi am văzut deja rezultatul, faptul că avem deja un număr record de operatori, peste 300 de operatori pentru mai puţin de 60 de subsectoare din plajele din Năvodar.

Urmează să fie realizate licitaţiile şi în perioada următoare pe restul de plaje”, a mai afirmat ministrul.

Siguranța pe plajă

”Câştigul real al cetăţenilor va fi că vei putea să vii pe plajele din România şi să găseşti aceeaşi siguranţă, să nu există cazuri în care tu s-ar putea să faci plajă şi sub tine să fie fose ilegale, să fie rezervoare de gaz ilegale, să poţi să vii, să fii în siguranţă şi să poţi să te bucuri de nişte servicii minimale care trebuie să fie puse la dispoziţie de către operatori.

Am descoperit inclusiv astăzi, mergând pe teren, ţevi care intrau în mare direct.

Vor fi realizate controale astăzi cu privire la aceste aspecte. Să vedem exact de unde provin acele ţevi, ce se deversa în marea din România şi evident să fie aplicate toate sancţiunile.

Dorim o dezvoltare economică în zonă, dar o dorim cu respectarea legislaţiei, pentru că asta înseamnă un respect pentru absolut toţi cetăţenii.

Plajele din România nu trebuie să fie Vestul sălbatic.

Plajele din România trebuie să fie civilizate şi se poate face asta şi vom reuşi să facem acest lucru”, conchide  Buzoianu.

Distribuie articolul pe:

5 comentarii

  1. Apelati la memoria istoriei si faceti o comparatie intre cum aratau plajele acum 50 de ani, si cum arata acum. In acest timp toti ministrii mediului au tot modificat legislatia dar situatia a ajuns unde vedem acum. Mafia imobiliara e in floare cu cladiri construite pe plaja si cu deseul de WC, sub cearceaful omului. Daca Buzoianul vrea sa faca ceva, sa dea amenzi drastice celor care isi fac bisnis in acest mod. Niste nemernici scapati din frau. La suprafata sufla, sterg, vopsesc sa atraga clientul si ridica pretul, dar realitatea este precum zicala: ”pe afara vopsit gardul…..”. Chiar nimeni nu-i poate tine in frau pe acesti mafioti zis investitori?! Preturile la noi sunt cele mai mari. Consecventa rezolva problema. Amenzi peste amenzi, la maxim, pana ii educi. Sa ne amintim ce facea R. Mazare ca pe mosia sa! Era angajatul statului. Despre ce vorbim? In alte tari, amenda vis-a-vis de educatie s-a practicat cu zeci de ani in urma, iar rezultatele se vad. Tocmai de aceea romanul evita plajele romanesti. Mizerie cat cuprinde peste tot: pe dealuri, pe cursul apelor, peste tot doar deseuri. Cand statul nu va mai coaliza cu mafia imobiliara, situatia se va rezolva.

  2. Buzaianu, trasati cu garduri plajele gratis si alea inchiriate la privati.
    Eu vreau sa stau ca pe btimpuri, cu cearceaful si umbrele mea.
    Ce tot ii ingrasati pe mafiotii plajelor, tineti cu ursul?
    Aveti idee ca mangle se fac aici? Oamenii saraci mai au voie la mare sau inchiriati si apa?
    Cand veti pune iasasi cismele stradale, ati fost la Roma?

  3. gogule vine un atac martian : ca ca sub nisip !!!! pip-piiip !!!
    ahaaaaa! ca ca sub nisiiip !!!!! biiip biiiiiiiiiip !!!

  4. Iar cocalarii din radio actualitati camuflati in halate si bonete noi se mira de ce fug turistii straini de romani.

  5. Felicitări Daiana! Toți bandiții PSD să ajungă la puscarie! La ei sunt cele 230 de miliarde de euroi împrumutate și dispărute!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.