Din partea PNL, în sală vor rămâne doar câțiva membri, la momentul votului pe moțiune, pentru a supraveghea.
„Am avut o şedinţă a grupului parlamentar de la Camera Deputaţilor. Am propus ca grupul parlamentar să fie prezent la dezbateri mâine, iar în semn de protest faţă de această monstruoasă coaliţie PSD – AUR, grupul parlamentar PNL nu va participa la procedura de vot în cadrul moţiunii de cenzură. Bineînţeles că vom rămâne – liderul de grup şi încă doi sau trei vicelideri – în sală pentru a ne asigura că procesul de votare este unul conform regulamentului şi nu vor exista fraude”, a precizat liderul deputaților PNL, Gabriel Andronache, după şedinţa de grup.
În urma ședinței PNL, și cei de la USR au avut întâlnire de grup, la care a participat și premierul Bolojan.
Fritz: „Cine crede că zarurile au fost aruncate, se înșală”
„Parlamentarii USR vor fi prezenți în sală, dar nu vor vota la moțiune. Astfel, când vor fi chemați, vor spune „prezent, nu votez”. Oricine crede că zarurile au fost aruncate, că jocul a fost deja făcut, se înșală. Știm foarte bine că sunt mai mulți parlamentari care au semnat moțiunea, dar care își dau seama că este o capcană întinsă de PSD și AUR poporului român”, a transmis președintele USR, Dominic Fritz, într-o conferință de presă.
Întrebat ce cale va alege USR dacă Guvernul va pica, având în vedere că USR a votat o rezoluție să nu mai stea la masă cu PSD dacă-și demit premierul, Fritz a răspuns că există varianta unui guvern minoritar sau a Opoziției.
„Mâine vom explora toate opțiunile, de exemplu opțiunea unui guvern minoritar este una realistă și credem noi sănătoasă. Nu ne e frică de anticipate și nici de opoziție. Președintele va chema la consultări pentru a asculta care sunt opțiunile noastre. Vom argumenta și în fața președintelui de ce nu mai putem continua cu PSD”, a precizat Fritz.
Motiunea ajuta teribil. Dupa ea, Niminea va avea majorita.tea in Romania, deci, Romania va fi mult timp neguvernabila, pentru ca si alegerile anticipate vor faram.ita si mai tare puterea politica. la 7-10 %, multe shoshoace pe la ambasada rusa. Frustrarea lui Ponta prin unealta Grinda. Hai la 10 lei/euro si 20 lei/L de motorina ! mc de apa a ajuns deja la peste 17 lei. In fiecare an plati, deja, cu pretul unei autostrazi, numai dobanda la imprumuturi, decat. Misto, ca sa inteleaga toti indienii !
@tetea 20:11, Bulgaria o fi trecut prin 8 alegeri anticipate dar merge înainte, noi tot cu „turul doi pe dinapoi”.
Ai grijă ce-ți dorești.
Duca-se pe pustii cu
salvatorul Romaniei in frunte.
Corup si dezerteaza in loc sa lupte.
SACALII….. PNL-USR-UDMR ,vor ieși din sala in momentul votului pe moțiune!. Adică Grupul Soros din Romania !.
Ati face mai bine sa iesiti din viata asta de huzur, iesiti din politica!! Aveti unii doar scoli de partid…?! Mergeti la capsuni!
Tetea vrei sa ii iei locul Baba Vanga,pronostic greșit !
Da, PNL este mama monstrilor în intoria romanilor
1 . 11 feb 1866 AI Cuza
2. 1907 = 11.000 de cetațeni ucisi ( niste țărani)
3. 2005 = 3,5 miloane ha pădure restituite fara documente = Legea Lupu
NU DE ASTA IESE PNL DIN SALA ! AU INFORMATII CA MULTI DIN PNL TRADEAZA, ASTA-I MOTIVUL!
PSD-PNL-USR nu este o „monstruoasa Coaliție”? Si încă ce „monstruoasa Coaliție” !
Nu prea inteleg metoda asta ca sa iesi din sala atunci cand se voteaza .Pai domnii astia care au fost alesi ca sa reprezinte pe romani acolo, sunt obligati sa voteze indiferent ca spun da sau spun nu ,obligatia lor este sa ramana in sala si sa voteze ,nu sa iasa din sala ca niste lasi ! Metoda asta care sa tot intrebuintat ar trebuii sa fie pedepsita prin lege .Toti parlamentarii sunt obligati sa voteze ,nu sa iasa din sala !
Abia acum isi arata adevarata fata. Numai oameni bolnavi avem la conducere…
vai ce prezicator ai devenit…Bulgaria a trecut prin 8 alegeri anticipate, iar tu te ingrijorezi de o schimbare de guvern…Iohannis a avut anul si guvernul si a reusit ca la final de mandat sa creasca datoria de la 35% PM Dancila la peste 50% Ciolacu si peste 60% Bolojan lasand tara tot mai slabita
Nu au incredere in parlamentarii lor stiu ca ar vota motiunea…tot PD-ul e tare…
Parlamentarii partidelor „pro-europene” (minus psd) vor iesi din sala ca nu cumva unii dintre ei sa voteze dupa cum le dicteaza constiinta. Adica le place tradarea la alte partide, dar nu le plac propriii tradatori. Mentalitate de falsi democrati si impostori!
Ăsta da ‘respect’ pentru alegătorii lor, cei care sunt IMPORTANȚI doar din
4 ani în 4 ani!
Moțiunea o să treacă și România în două, trei luni o să fie în incapacitate de plată.
Previziunea mea.