Ţiţeiul Brent din Marea Nordului, referinţa globală, a urcat cu 4,5%, la 105,81 dolari per baril, după ce anterior atinsese un maxim de 105,99 dolari per baril, scrie News.ro. Şi cotaţia barilului de petrol „light sweet crude” a urcat cu 2,7%, ajungând la 97,97 dolari, scrie News.ro.
„Tocmai am citit răspunsul aşa-zişilor ‘reprezentanţi’ ai Iranului. Nu-mi place deloc – este total inacceptabil!”, a scris cu majuscule preşedintele american într-un scurt mesaj pe reţeaua sa, Truth Social.Săptămâna trecută, ambele benchmarkuri pierduseră aproximativ 6%, pe fondul speranţelor privind un acord rapid care să permită reluarea transporturilor prin Strâmtoarea Ormuz.
Iranul a transmis duminică un răspuns care solicita încetarea conflictului pe toate fronturile, inclusiv în Liban, unde gruparea Hezbollah susţinută de Iran luptă împotriva Israelului.
Teheranul a cerut de asemenea despăgubiri pentru distrugerile provocate de război, recunoaşterea suveranităţii sale asupra strâmtorii, ridicarea blocadei navale americane, eliminarea sancţiunilor şi reluarea exporturilor de petrol iranian.
În câteva ore, Trump a respins oferta iraniană pe reţelele sociale, descriind-o drept „total inacceptabilă”.
„Conflictul din Orientul Mijlociu intră acum în a 11-a săptămână. Preţurile energiei au crescut dar rămân la niveluri care sunt mai degrabă determinate de turbulenţele externe decât de obstacolele legate de producţie. Riscul majorării cotaţiilor sporeşte cu fiecare săptămână cu care Strâmtoarea Ormuz rămâne închisă, iar analiştii noştri se aşteaptă la un nivel de stres operaţional cândva în iunie”, a apreciat Bruce Kasman, analist la JPMorgan.
Dolarul s-a apreciat cu 0,2% faţă de yen, la 156,88 yeni, în timp ce euro s-a depreciat 0,2%, la 1,1760 dolari. Atât Europa cât şi Japonia sunt importatori majori de petrol, în timp ce SUA sunt un exportator net.
Evident, Trump este vinovat de pretul petrolului, nu stiu cum il mai edit