Deschiderea de ziar a Cotidianul era dedicată situației tensionate din fosta Iugoslavie, unde începuseră ciocnirile între diferite grupuri etnice. În mai puțin de două luni primele state urmau să-și declare independența: Croația și Slovenia. Timp de mai mulți ani acest spațiu, al fostei Republici Iugoslave, va fi locul unei crize prelungite, care va duce la crime de război, precaritate economică și convulsii sociale.
Fondatorul Ion Rațiu
Ion Rațiu avea un scurt editorial cu titlul: „Încă un ziar?” În acesta, fondatorul Cotidianul explică direcția ziarului: „N-avem destule deja? Da, avem. Avem 2.000 de titluri, dintre care 50 de jurnale. Zic „jurnale” intenționat, pentru că ziarele și gazetele sînt „publicații periodice, avînd de obicei apariție zilnică” (vezi Dicționarul explicativ al limbii române).

Atunci de ce COTIDIANUL? Răspunsul e simplu. Este vorba de democrație și profesionalism în gazetărie. Cetățeanul trebuie informat. Astfel nu-și poate exercita drepturile și îndeplini îndatoririle. Pentru aceasta, are nevoie de fapte. Reporterul adună aceste fapte și le expune. E clar, fotografia nu trebuie retușată. E clar, toate aspectele problemei, toate situațiile trebuie redate obiectiv. Doar atît. Concluziile să le tragă cititorul”, arată Ion Rațiu.
Citește și: Trei erori tactice ale PSD în războiul cu Bolojan. Două au avut efectul greblă ANALIZĂ
Nu în ultimul rând, fondatorul Cotidianul prezenta separarea faptelor de opinii: „Bineînțeles, vom și comenta. Explicit. Vom prezenta opinia noastră a celor avizați în problema examinată, oarecum și opinia dumneavoastră, a cititorilor. Însă, vom avea grijă să evităm orice confuzie între fapt și opinie. Astfel, zicem că nu nu vom servi deocrația!
Iată ce ne propunem!”, încheie Ion Rațiu.
Radu Vasile, viitor prim-ministru, responsabil de domeniul economic
Cotidianul reda și mesajul Regelui Mihai, de 10 mai, când era Ziua Regalității . Era la aproape un an de când autoritățile FSN nu l-au lăsat să revină pentru sărbătorile de Paște. Regele Mihai va veni în România doar în aprilie 1992.
Numele cu cea mai mare rezonanță la capitolul opinii era cel al lui Alexandru Paleologu. „Singura soluție” e titlul opiniei lui Paleologu, în care pledează pentru revenirea la monarhie sau măcar luarea în considerare a acestei soluții.

Alte nume cunoscute din Cotidianul erau scriitorul Florin Iaru, dar și Ondine Gherguț, precum și Mihnea Vasiliu. Însă unul dintre redactori va fi cel care peste ani va fi în centrul atenției. E vorba de Radu Vasile, cel care în perioada 1998-1999 a fost prim-ministru al României.
„Minunea” lui Petre Roman este o iluzie era titlul materialului în care era făcută o pledoarie pentru economia de piață moderată.
Cum arăta caseta de redacție
Fondator: Ion Rațiu
Editor: Doina Bâscă
Știri: Florin Iaru
Economic: Radu Vasile
Social: Nicolae Prelipceanu
Grafică: Cornel Vlad Chirvai
Editori supliment: Dan C. Mihăilescu și Dan Caragea

Cotidianul avea grijă și de cititori. Ziarul organiza un concurs la finalul anului când urmau să fie date 4 mașini celor care de-a lungul anului trimiseseră cupoanele care se găseau în fiecare număr Cotidianul.
Al citeam din 1997 in fiecare zi de la o vecina care era abonata la Cotidianul prin Posta .
Cu ziarele de acum, democratia trebuie sa-si caute alti caini de paza.
Autorul – redactor-șef adjunct, nu altceva… – este atât de „atent” încât, in titlul scurtului editorial al lui Ion Rațiu, pune semnul de exclamare (!), inexistent in original, in loc de acela al întrebării (?). Aidoma, când reproduce primul rând al aceluiași editorial. Ceea ce, in ambele situații, dă alt înțeles, altfel zis, alterează textul din 1991. Reproducerea fotografică a acestuia este confirmarea fără dubiu. QED.
Buna dimineata! Va multumim pentru observatii. Am corectat!
Dle Vlaicu, ai reusit sa demonstrezi cine sunt autorii interdictiilor opiniilor nealiniate, autorii materialelor
publicate…Si eu care credeam ca vina o poarta administratorii de sistem…
Acum ăștia de la cotidianul trăiesc din sponsorizările lui Gyuri Soroș…😂😂😂
Asta-i a treia varianta de „comemorare” a „35 de ani de Cotidianul”…Prima varianta a fost rupta de celelalte doua care sunt plasate la „Cultura”!? Se pare ca deranjasera impresiile noastre, adica opiniile bazate pe fapte…
” La ordinea zilei erau laude la adresa lui Iliescu si fsn” ce exagerare! Pe vremea aia eram liberi, fsniste erau doaradevarul, azi si dimineata in rest erau toate anti, se faceau scenete tv erau satirizati presedintele, ministrii, acum in dictatura nu mai indrazneste nimeni sa faca scheciuri la tv, se intrec toti in laudarea sistemului si a ue ului neomarxist care ne-a anulat alegerile!
pe vremea aia ziaristii traiau din vanzarea ziarului, acum cu era digitala, traiesc din din sponsorizari (ei le spun reclame) de la partide sau de la persoane influente si multi scriu sau cenzureaza comentarii in functie de interesul „sponsorilor” de aia presa si-a cam pierdut credibilitatea!
La multi ani „Cotidianul”! Singura tribuna unde cititorii își pot exprima părerile si convingerile!
Imi aduc aminte ca la chioscul de ziare eram printre putinii care cumparam Cotidianul , Romania libera si aveam continuu dispute verbale cu multimea de fesenisti iliescieni .