Proiect de lege. Gravidele nu vor mai fi singure în sala de nașteri

Un proiect de lege propune ca femeile să aibă dreptul la un însoțitor în timpul travaliului și al nașterii.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Proiect de lege. Gravidele nu vor mai fi singure în sala de nașteri

Un proiect de lege propune ca femeile să aibă dreptul la un însoțitor în timpul travaliului și al nașterii.

O propunere legislativă depusă la Parlament de senatoarea USR Ruxandra Cibu Deaconu prevede că femeile însărcinate vor avea dreptul la un însoțitor pe toată durata internării, inclusiv în timpul travaliului și al nașterii. Proiectul urmărește să modifice Legea drepturilor pacientului pentru a asigura respectarea demnității și intimității viitoarelor mame. Conform inițiativei, unitățile medicale vor fi obligate să ofere condiții care să protejeze viața privată a pacientelor, iar lipsa banilor sau modul de organizare al spitalului nu vor mai putea fi folosite ca scuze pentru a refuza aceste drepturi.

Potrivit AGERPRES, inițiatoarea proiectului susține că măsura este necesară în urma discuțiilor cu femei trecute prin experiențe dificile în maternități. Propunerea vine să corecteze situația actuală în care spitalele pot impune restricții prin regulamente interne, lăsând femeile să treacă prin travaliu în saloane comune, fără nicio separare vizuală sau auditivă.

„În urma numeroaselor discuții pe care le-am avut cu femei din România care au trecut prin experiențe traumatizante în timpul nașterii și la finalul dezbaterii la care au participat medici și paciente, am ajuns la concluzia fermă că există nevoia unei protecții sporite a femeilor însărcinate înainte și în timpul nașterii, pentru a le fi asigurată demnitatea, intimitatea și viața privată pe toată perioada internării”, explică senatoarea.

Un drept recunoscut în restul Europei

Proiectul prevede explicit că femeia însărcinată poate alege o persoană care să o însoțească nu doar la naștere, ci și în timpul transferurilor dintr-o secție în alta a spitalului. Prezența va fi permisă doar dacă sunt respectate regulile de igienă și siguranță medicală. Inițiatorii subliniază că România este printre ultimele țări europene care nu garantează clar aceste drepturi, deși ele sunt deja reglementate în multe alte state membre ale UE.

„Este timpul să eliminăm din maternități toate practicile considerate nedemne pentru femei, în secolul în care trăim. Din păcate, România se numără printre ultimele țări europene care nu garantează explicit drepturile femeilor pe perioada nașterii. Este trist, dar odată cu adoptarea acestui proiect de lege vom pune viața și demnitatea viitoarelor mame pe primul loc”, a mai declarat senatoarea USR.

CITEȘTE ȘI

Mamele din România revin cu greu la muncă. Barierele care blochează drumul spre reangajare – STUDIU

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Felicitări! Cred cu tărie ca este un proiect foarte bine gândit . Multe femei nu nasc în România din această cauză . Sper din tot sufletul să se și aprobe .

  2. Insotitor in sala de nasteri? Nu-i cam mult? Insotitorul asista si la cezariana? Chiar nu-i pericol de aport microbian inutil? La ce-ar fi utila o febra puerpelara? Democratie pentru prosti se cheama initiativa asta!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.