Halep s-a calificat în sferturi (VIDEO)

Simona Halep s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, după ce a învins-o, cu scorul de 7-5, 6-1, pe jucătoarea chineză Qiang Wang, locul 55 WTA.

Halep a obţinut calificarea în sferturi la capătul unui meci care a durat o oră şi 17 minute și în care nu a jucat la adevărata capacitate în primul set, românca greșind mult (19 erori neforţate, faţă de 18 Wang). Halep l-a chemat pe Daren Cahill, iar acesta şi-a calmat eleva, care a câştigat apoi partida, fără probleme, cu setul doi.

„Ne-am antrenat împreună în urmă cu câteva zile şi am pierdut contra ei, dar eram pregătită. Ştiam că nu trebuie să greşesc prea mult şi mi-a ieşit. Trofeul era foarte greu, dar întotdeauna este o plăcere să joc aici, publicul e minunat. Sper ca în turul următor să joc mai bine”, a spus, la finalul partidei, Halep.

În sferturi, Halep o întâlneşte pe croata Petra Martic, numărul 51 mondial, care a trecut de cehoaica Marketa Vondrousova, locul 54 WTA, scor 6-3, 7-6 (4).

Va fi cea de-a treia întâlnire dintre Simona Halep şi Petra Martic, scorul meciurilor directe de până acum fiind egal. Croata a câştigat în 2011, la Copenhaga, primul meci dintre cele două, cu 6-3, 5-7, 7-5, iar Halep s-a impus în 2015, la Guangzhou, 6-4, 6-2.

Monica Niculescu, eliminată

Perechea Monica Niculescu/Andrea Sestini Hlavackova (România/Cehia), cap de serie numărul 5, a fost eliminată, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Premier Mandatory de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 8,6 milioane de dolari.

Niculescu şi Hlavackova au pierdut, cu scorul de 6-4, 6-3, împotriva cuplului Timea Babos/Kristina Mladenovic (Ungaria/Franţa), cap de serie numărul 4, la capătul unui meci care a durat o oră şi 18 minute.