Duelul granzilor

(VIDEO) Imagini din marea confruntare Federer – Nadal!

Jucătorul elvețian Roger Federer (3 ATP) s-a calificat, vineri, în finala de la Wimbledon, după ce l-a învins pe marele său rival, Rafael Nadal (2 ATP), scor 7-6 (3), 1-6, 6-3, 6-4. Partida, cu multe momente spectculoase, s-a încheiat după trei ore și două minute.

În primul set, cei doi campioni au servit excelent, iar totul s-a decis în tie-break, unde Federer, care împlinește 38 de ani în august, s-a impus convingător. Spaniolul a început mai bine, dar a greșit inexplicabil în final.

Setul secund a fost dominat de Rafael Nadal, care a cedat un singur game.

Situația s-a schimbat total în setul 3. Nivelul jocului practicat de Federer a crescut din ce în ce mai mult, în timp ce Nadal a părut ezitant, iar elvețianul s-a impus în setul al treilea, după ce a câștigat pe serviciul ibericului la scorul de 2-1.

Roger Federer și-a adjudecat și setul al patrulea și, implicit, calificarea în finală, însă nu fără emoții. Nadal a salvat două mingi de meci la scorul de 5-3 pe serviciul lui, însă Federer a închis partida în game-ul imediat următor, cu ajutorul celei de-a cincea mingi de meci. Două observații: Roger Federer a fost mai bun la toate capitolele, servind excepțional în cea mai mare parte a meciului, Nadal s-a afișat mult prea nervos și panicat față de cum ne-a obișnuit, producând multe erori.

A fost întâlnirea cu numărul 40 dintre Roger Federer și Rafael Nadal, iar elvețianul a obținut a 16-a victorie din carieră contra marelui săi rival. De partea cealaltă, spaniolul rămâne cu 24 de victorii împotriva elvețianului și este eliminat în semifinale la Wimbledon.

În finala de la Wimbledon, Roger Federer îl va întâlni pe Novak Djokovic, liderul ATP. Finala va avea loc duminică, de la ora 16:00.

În cazul unei victorii duminică, Federer va obține al nouălea titlu la Wimbledon, al 21-lea turneu de Mare Șlem și titlul ATP cu numărul 103 din carieră.

Reacțiile lui Federer și Nadal

Roger Federer a declarat, după meciul cu Nadal, că nivelul jocului a fost unul extrem de ridicat, dar că a câștigat punctele importante.

„Sunt epuizat. A fost foarte greu la final. Rafa a reușit niște lovituri absolut incredibile la final. S-a jucat la un nivel foarte ridicat, publicul a fost, de asemenea, incredibil. E mereu o ocazie specială să joc aici. Am avut momente în care am servit excelent, am câștigat punctele cele mai importante din meci, au fost schimburi lungi de mingi. S-a jucat cu mare viteză și cu mult stil, nu ești sigur că vei lovi cu viteză în astfel de condiții. Rafa a salvat acele mingi de meci, dar cred că mai multe puncte de acest gen au fost în favoarea mea. Primul set, de asemenea. Nadal a venit și a jucat foarte bine în setul doi. A fost o bucurie să joc astăzi”, a declarat Roger Federer, pentru Eurosport. \

Marele campion elvețian crede că meciul de duminică, contra lui Novak Djokovic, locul 1 ATP și deținătorului titlului pe iarba londoneză, va fi unul foarte dificil.

„Djokovic a jucat foarte bine contra lui Bautista Agut. Novak a fost incredibil, din nou, este campionul en-titre aici și a arătat de ce în aceste săptămâni. Sper să-l pot învinge, dar va fi foarte dificil. Nu e numărul 1 din întâmplare, e un jucător foarte solid în ultimii ani. Va fi un meci special cu Djokovic. Abia aștept finala”, a completat Federer.

La rândul său, imediat după încheierea partidei din semifinalele Wimbledon, Rafael Nadal a transmis un mesaj pe contul său personal de Twitter: ”Un meci extraordinar. O victorie meritată pentru Roger Federer. Am avut șanse, dar Roger a jucat mai bine. Mult noroc în finala Wimbledon 2019. Mulțumesc tuturor pentru susținere. Întotdeauna este fantastic să mă aflu aici. Ne vedem la anul!.”

Vorbind despre meciul din semifinală, Nadal a explicat, la conferința de presă, greșelile care i-au adus înfrângerea: ”Retururile lui au fost mai bune. Eu nu am primit servele prea bine azi. Cred că reverul meu nu a funcționat la fel de bine ca în zilele trecute. Când se întâmplă asta împotriva unui jucător ca el, este foarte dificil. Cred că a jucat agresiv. A făcut un meci extraordinar. Bine lucrat!”.