UPDATE Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Bogdan, a făcut declarații publice la finalul ședinței Biroului Politic Național al PNL, motivând de ce s-a luat decizia eliminării celor 13 președinți ai filialelor județene.
„Toate filialele, pentru că nu s-0au organizat alegeri în ele, au rămas într-un interimat. Avem 49 de filiale, din cele 49 filiale de filiale, pentru 13 nu a fost prelungit interimatul. acestea sunt Argeș, Brașov, Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov, PNL Sector 2, PNL Sector 3, PNL Sector 4 și PNL Sector 5. Cele 13 filiale nu au îndeplinit următoarele condiții:
- Au încălcat în mod deliberat deciziile PNL
- Nu au participat la Congres și au obstrucționat participarea delegațiilor la Congresul Național din weekend” a declarat Ionel Bogdan.
UPDATE Potrivit surselor Cotidianul, în cazul filialei PNL Călărași, în locul fostului președinte Ciprian Pandea a fost numit fostul judecător George Șerban. Acesta a deținut, în trecut, și funcția de secretar de stat în Ministerul Justiției.
Cele mai cunoscute nume sunt: Adrian Veștea, filiala Brașov, înlocuit de primarul Brașov, George Scripcaru; Alina Gorghiu, filiala Argeș, înlocuită de Mihai Coteț; Hubert Thuma, Ilfov, înlocuit de Marian Petrache.
Mesajul lui Thuma: „epurări politice”
Thuma compară schimbările de la vârful filialelor cu epurările politice din timpul comunismului. El adaugă că ceea ce Ilie Bolojan numește reformă se aseamănă cu frica.
„Epurările politice din timpul comunismului au fost un coșmar pe care România l-a plătit cu decenii de suferință. S-a terminat totul în decembrie ’89, iar imediat după, un mare om politic a exprimat chintesența democrației prin următoarea frază „Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine”.
Cineva ar trebui să-i spună domnului Bolojan că acel regim a picat pentru că ce numește el reformă seamănă surprinzător de mult cu frica. Azi am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot. Nu prin numire, nu prin relații, ci prin vot. Spre deosebire de domnul Bolojan, care a fost prefect prin numire, secretar general al Guvernului prin numire, prezent în consilii de administrație prin numire, eu nu am ocupat niciodată o funcție numită politic. Am ocupat funcții pentru care cetățenii și-au dat acordul explicit, cu ștampila pe buletin”, scrie Hubert Thuma, într-o postare pe Facebook.
Thuma insistă că nu se va lăsa și va folosi pârghiile legale pentru a contesta demiterea.
„Domnul Ilie Bolojan se crede în distopiile lui Orwell și are impresia că unii sunt mai egali decât alții, iar diferența de opinie este o crimă care se pedepsește. Se înșală. Și o să afle. Statutul PNL e clar: Ca președinte de filială, demisia se solicită de Biroul Politic Județean Ilfov. Azi, în PNL Ilfov, am susținerea fiecăruia dintre colegii cu care am construit această filială. De aceea nu am demisionat și nu o voi face. Voi folosi toate căile legale pentru a împiedica un abuz să se îmbrace în procedură”, a mai spus el.
13șefi de filiale, demiși din funcții
Alături de Hubert Thuma au fost demiși din PNL alți 13 președinți de filiale locale și de sector. Sursele Cotidianul vorbesc despre filialele PNL din județele Giurgiu, Brașov, Ilfov, Ialomița, Gorj, Argeș, dar și PNL Sector 2, PNL Sector 3 și PNL Sector 4.
interzicerea unei postari impotriva nordis-grindeanu-vila de la timisoara si putinistul impotriva safe ,adica og 13 este interzis de comunistul nistorescu-severin?
Si uite asa PNL si PSD vor lua urmele PNT-CD.
Bolojan nu va mai exista politic. PNL ramas pe bara in afara guvernului va scapa de el. Ce sa faca cu un presedinte care ii blocheaza sa intre in guvern pentru ca nu e numit el prim ministru. Si credeti-ma ca Nicusor n-o sa-l mai nominalizeze pe Bolojan in acest secol.
Bravo Bolojan!
Te doare rau prostia….
le-a taiat unghiutele, trebuie 15-20% trimisi la capsuni!
Astia au si carnete psd si pnl!
Frică de ce?! Frică să nu-și piardă ciolanul din politică, să nu trebuiască să meargă la muncă!
Ce epurare, cum poate compara cu Orwell, cu Ceaușescu, Stalin, aici doar sunt eliberați din funcție, fără alte urmări?
si-au anulat Legea 18…
Era si timpul. Totusi, umbra orgoliilor ramane un pericol real. Calcule, jocuri, timp pierdut… vreau banii inapoi! Vor mai intra in Parlament partide, vor disparea partide. PUNR, PDL, UNPR, PPD, PUR, PRM, PNTCD… romanii pot lungi lista.
Dispare toată clasa politică actuală clar trebuie partide noi oamenii noi
Îți spun eu , ONG-ul usr ,cel mai nociv
este nociv, alunga mafia apelor, a padurilor, etc.
Este Bau-Bau, fugiti!
la el, chipurile! Dar ce mai vreti voi tovaraseilor, sa va prinda la starea civila?
Șeful filialei nu este ales de membrii de partid , este numit?
mai putin pana pe 22 !
Degeaba isi umfla muschii Bolojan. Si pe el il asteapta aceeasi soarta avand in vedere ca PNL ul nu mai pupa guvernarea.
Pana la urma cred ca dl Thu(r)ma este foarte revoltat ca a fost demis din functie in mod direct si nu prin arajamente de culise
Daca ai o politica diferita de linia partidului,iti faci partid ..Democratia de partid e clara :minoritatea se supune majoritatii,nu e alta lege,ca iese cacofonie
Rule Bolojan!
Thuma,Du-te la Psd, dacă te primesc. Să vezi câtă încredere au în trădători, după ce nu le mai sunt de folos.Ai fost dat afara pentru că ești un ticălos!
Un dictator razbunaator! Ce va castiga?! Repulsia tuturor. Un om de nimic. PNL nu era un partid f agreat de romani. De cand il au in frunte pe Blojan vor vedea ce au pierdut.
Eiu cred fix invers.. unii isi va recapata increderea in pnl