Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor în Guvernul Bolojan, dar și propunerea pentru aceeași funcție în executivul respins la vot condus de Adrian Veștea, a făcut o postare dură pe Facebook, în care acuză că politicienii se concentrează mai degrabă pe like-uri decât pe rezolvarea crizei politice.
Nazare face aluzie la reacțiile primite pe rețelele de socializare de politicieni, despre care spune că nu sunt cu adevărat importante. Premierul demis Ilie Bolojan este întâmpinat pe rețele de multe like-uri, în timp ce Adrian Veștea s-a plâns că ar fi atacat cu reacții negative de armate de boți.
Ministrul Finanțelor explică faptul că în două săptămâni România trebuie să justifice de ce nu ar trebui inclusă în categoria economică junk.
„Luptele din TV şi online nu rezolvă lipsurile, sănătatea sau dezrădăcinarea românilor. Ce pierdem real chiar în aceste zile.
În 2 săptămâni România reîncepe discuțiile cu agențiile de rating, cu întâlniri deja planificate cu Fitch şi Moody’s, în pregătirea următoarelor rapoarte de risc de țară, în care trebuie să convingem din nou – după ce cu greu am reuşit vara trecută – că nu merităm să ajungem în Junk. Că România nu este o țară de periferie ci, din contră, merită să rămână într-un loc onorabil în Europa şi într-un dialog strategic cu SUA şi cu alte mari economii ale lumii. Că România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, aşa cum risca în vara anului trecut şi că românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de aceşti bani şi de acest loc în lume.”
Nazare: Mai ştim să distingem bine de rău, mai ştim să apreciem şi fapte concrete sau doar like-uri pe Facebook sau video-uri pe TikTok?
Alexandru Nazare sugerează că lupta pentru încrederea electoratului poate afecta prin instabilitate populația României. Mai mult, acesta explică faptul că situația curentă ar amplifica dezbinarea din societate.
„Azi avem o serie de probleme grave: nesiguranța financiară şi ce ne aduce ziua de mâine – o notă de plată moştenitā din ultimii ani, pe care continuăm să o mai plătim o vreme; nesiguranța socială şi totala neîncredere unii în alții – unde suntem, cum ne privim în oglindă şi în ce ne mai regăsim? nesiguranța sanitară – cum ne îngrijim, cum are grijă sistemul de sănătatea noastră; vom ajunge să trăim cândva o viață lungă şi fără griji în România? dezrădăcinarea de țară şi de oamenii ei (pentru cei plecați) dar şi o dezrădăcinare de valori; mai ştim să distingem bine de rău, mai ştim să apreciem şi fapte concrete sau doar like-uri pe Facebook sau video-uri pe TikTok?
Mai mult decât atât: sunt suficiente like-urile din online sau trebuie să punem şi ceva concret pe farfurie, pentru a ne hrăni şi a dezvolta România cu adevărat?
Nu avem doar o criză politică zilele acestea, ci un război offside din care adevărații pierzători nu sunt politicienii, ci românii. În timp ce dezbaterea alunecă pe o pantă sau pe alta, alimentată continuu în spațiul public, se întâmplă un fenomen extrem de grav si periculos: alimentarea lipsei de încredere unii în alții. Rezultă o societate întreagă slăbita, obosită, saturată.”
„Şi plătim toți”
Alexandru Nazare crede că situația curentă ar putea aduce mai multe consecințe nefaste pentru economia și societatea românească.
„Care e costul real pe care îl plătim toți şi unde ne îndreptăm astfel?
Economic, instabilitatea, lipsa de garanții de încredere şi alimentarea permanentă a instabilității se traduc direct în costuri mai mari de finanțare, în volatilitate și în reducerea capacității de planificare. În faptul că, oricât ar promite electoral unii sau alții, România nu va putea să garanteze prea curând o educație mai bună tinerilor săi, o viață mai bună cu venituri mai mari cetățenilor şi nicidecum venituri decente pentru pensii. O societate care nu mai are încredere în ea însăşi este o societate vulnerabilă şi transmite semnale de alarmă în extern – iar acest lucru se vede imediat în economie, în investiții şi în respectul celorlalți.
Toate acestea se mai traduc şi în fragmentare, în dificultatea de a construi consens – de a dialoga matur şi a găsi soluții rezonabile pe reforme esențiale și în slăbirea mecanismelor de cooperare publică – esențiale de altfel pentru a putea moderniza statul, atrage investitii, păstra banii europeni şi oferi generatiilor viitoare o şansă reală de viață mai bună.
Şi plătim toți.
La fel cum am plătit deficitul şi datoria publică în ultimii ani, pentru că am urmărit prea mult timp show-ul televizat pe diverse subiecte, în timp ce adevăratele priorități nu au ajuns pe agenda publică.”
Nazare vrea stabilitate
Alexandru Nazare face apel la unul dintre cuvintele intrate în dicționarul politic al României: stabilitatea. Acesta crede că este nevoie de rezolvarea crizei politice cât mai repede cu putință.
„Problemele urgente ale României sunt menținerea ratingului de țară, securizarea a cât se poate de mult din sumele rămase din PNRR, operaționalizarea SAFE, aderarea la OECD şi un plan serios de aderare la zona EURO. Cum menținem ce am obținut cu greu în ultimul an, cum facem România demnă de respect în lume şi cum oferim oamenilor o viață mai bună.
Destinația finală nu este marginalizarea, izolarea dialogului în tabere offline sau online sau pierderea credibilității – ci stabilitate, încredere și un loc asigurat pentru România în nucleul economic și strategic al Europei.
Aceasta este adevărata dezbatere despre România, care ne priveşte pe toți”, a conchis ministrul Finanțelor.
Uite cine vorbeste de credibilitate.
Ceea ce ai facut tu inseamna tradare si in aceste conditii esti in afara PNL.
Nazare,du-te la Unitate si da-te cu capul de gardul unitatii de 100 de ori
Cine o mai crede in gradati ca ei sa pateasca
Lasa vraja cu Romania ,pentru voi lozinca e ‘ saccus a priori ‘