Conductă îngropată pe plaja din Năvodari: se reaprind disputele privind construcțiile de pe litoral

”Prefectura Constanța a acționat deja în judecată Primăria Năvodari și societatea care construia acea cherhana, pentru anularea autorizației de construcție.”

Conductă îngropată pe plaja din Năvodari: se reaprind disputele privind construcțiile de pe litoral

”Prefectura Constanța a acționat deja în judecată Primăria Năvodari și societatea care construia acea cherhana, pentru anularea autorizației de construcție.”

Ministra Mediului a descoperit că o țeavă care deversa ilegal ape uzate direct în Marea Neagră este conectată la o cherhana de pe plajă fără respectarea legii. În urma verificărilor, Inspectoratul de Stat în Construcții a arătat că atât certificatul de urbanism, cât și autorizația de construire emise de Primăria Năvodari sunt nelegale și a cerut anularea lor în instanță.

Instituțiile au verificat traseul instalației

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a arătat într-o postare pe Facebook, că ar fi vorba despre lucrări realizate cu încălcarea reglementărilor urbanistice.

„Țeava provenea de la o construcție în curs și ducea către un imobil care ridică serioase semne de întrebare privind legalitatea”, a afirmat Buzoianu.

”Mai țineți minte celebra țeavă de la Năvodari? Ducea la o clădire ilegală. Mai țineți minte, da, țeava care a făcut înconjurul internetului și a împărțit lumea în două – și erau câțiva oameni politici care argumentau solemn că nu e nicio problemă, că știu ei sigur că ducea în mare doar apă de epuisment (de șantier)?”, reiterează Buzoianu.

Terenul se află într-o zonă protejată

Potrivit rezultatelor preliminare, ”documentațiile indică faptul că terenul se află într-o zonă protejată, rezervată promenadei, unde construcțiile definitive sunt interzise”.

Concluziile preliminare ale controalelor, citate de instituțiile implicate în verificări, certificatul de urbanism și autorizația de construire emise de autoritatea locală ar putea fi nelegale și au fost contestate în instanță.

Autoritățile locale nu au transmis însă un punct de vedere privind acuzațiile formulate.

Situația juridică a autorizațiilor

În acest context, Prefectura Constanța a anunțat că a demarat acțiuni în instanță pentru anularea actelor de urbanism emise în 2023 și 2024.

Diana Buzoianu arată că este atentă la acest caz și susține că instituțiile statului trebuie să intervină ferm și să verifice dacă sunt încălcări ale legislației de mediu și urbanism.

”Prefectura Constanța a acționat deja în judecată Primăria Năvodari și societatea care construia acea cherhana, pentru anularea autorizației de construcție. Le mulțumesc pe această cale și Prefectului și Inspectoratului de Stat în Construcții pentru că iau măsuri pentru a fi respectată legea. Eu n-am întors niciodată ochii de la porcării și vă asigur că voi continua să acționez la fel și pe viitor”, conchide Buzoianu.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.