Instituțiile au verificat traseul instalației
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a arătat într-o postare pe Facebook, că ar fi vorba despre lucrări realizate cu încălcarea reglementărilor urbanistice.
„Țeava provenea de la o construcție în curs și ducea către un imobil care ridică serioase semne de întrebare privind legalitatea”, a afirmat Buzoianu.
”Mai țineți minte celebra țeavă de la Năvodari? Ducea la o clădire ilegală. Mai țineți minte, da, țeava care a făcut înconjurul internetului și a împărțit lumea în două – și erau câțiva oameni politici care argumentau solemn că nu e nicio problemă, că știu ei sigur că ducea în mare doar apă de epuisment (de șantier)?”, reiterează Buzoianu.
Terenul se află într-o zonă protejată
Potrivit rezultatelor preliminare, ”documentațiile indică faptul că terenul se află într-o zonă protejată, rezervată promenadei, unde construcțiile definitive sunt interzise”.
Concluziile preliminare ale controalelor, citate de instituțiile implicate în verificări, certificatul de urbanism și autorizația de construire emise de autoritatea locală ar putea fi nelegale și au fost contestate în instanță.
Autoritățile locale nu au transmis însă un punct de vedere privind acuzațiile formulate.
Situația juridică a autorizațiilor
În acest context, Prefectura Constanța a anunțat că a demarat acțiuni în instanță pentru anularea actelor de urbanism emise în 2023 și 2024.
Diana Buzoianu arată că este atentă la acest caz și susține că instituțiile statului trebuie să intervină ferm și să verifice dacă sunt încălcări ale legislației de mediu și urbanism.