Bugetarii din Guvern, demnitarii și consilierii demnitarilor au scăpat de tăierile promise de Guvernul Bolojan. Un social-democrat de frunte nu vrea să semneze. Mai precis, Mihai Jurca, șeful Cancelariei, reclamă că reorganizarea aparatului de lucru al Guvernului, care îi viza pe bugetarii și consilierii demnitarilor, e blocată de secretarul general al Guvernului.
„Reorganizarea formală, anunțată public de Șeful Cancelariei pe 18 iulie 2025, prevede reducerea numărului total de posturi de la 176 la aproximativ 105 (reducere de 40%). Cu o economie estimată de circa 850.000 lei pe lună. 615.000 lei din reducerea aparatului demnitarilor. Și circa 235.000 lei din eficientizarea corpului de funcționari. Această reorganizare nu a putut fi implementată până la această dată, întrucât se așteaptă semnarea proiectului de reorganizare de către Secretarul General al Guvernului”, se arată în comunicatul trimis de șeful Cancelariei prim-ministrului.
Secretarul general al Guvernului arătat cu degetul de Mihai Jurca, omul lui Ilie Bolojan, este Radu Oprea. Fost ministru al Economiei, fost senator, fost purtător de cuvânt al PSD, un om de bază al partidului.
Oprea a confirmat că nu a semnat reorganizarea Cancelariei, a ANPC, a Corpului de Control și reducerea numărului de consilieri ai demnitarilor.
„Am retransmis proiectul neînsușit cu opt pagini de observații. Problema principală era dată de propunerea Cancelariei de reorganizare prin ordonanță de urgență. Exista art. 22 alin 3 din Codul Administrativ care spune foarte clar că reorganizarea se face prin hotarare de guvern”, a transmis Radu Oprea la solicitarea Cotidianul.
Acesta nu a dorit să pună la dispoziția publicului și cele opt pagini cu observații.
Acesta este articolul de lege invocat de Radu Oprea: „Atribuțiile, organizarea și funcționarea, structura organizatorică și numărul maxim de posturi ale Cancelariei Prim-Ministrului se stabilesc prin hotărâre a Guvernului”.
Ce prevedea ordonanța anunțată în iulie 2025 care viza bugetarii, consilierii și demnitarii din Guvern
- Numărul maxim de posturi al Cancelariei, exclusiv demnitarii şi posturile aferente cabinetelor acestora, este de 65.
- În cadrul Cancelariei îşi desfăşoară activitatea un număr de maxim 15 demnitari, respectiv 4 secretari de stat şi 11 consilieri de stat, inclusiv directorul de cabinet al prim-ministrului, cu rang de secretar de stat, numiţi, respectiv eliberaţi din funcţie prin decizie a prim-ministrului.
- În cadrul Cancelariei îşi desfăşoară activitatea secretarul de stat cu atribuții de purtător de cuvânt al Guvernului, numit, respectiv eliberat din funcție prin decizie a prim-ministrului, care coordonează îndeplinirea atribuţiilor prevăzute la art. 3 alin. (9).
- În cadrul Cancelariei îşi desfăşoară activitatea secretarul general al Cancelariei Prim-Ministrului, care este înalt funcţionar public, numit în condiţiile legii prin decizie a prim-ministrului. Acesta asigură stabilitatea funcţionării Cancelariei, continuitatea conducerii şi realizarea legăturilor funcţionale între structurile acesteia.
Bugetarii, demnitarii și consilierii scapă de reformă. Câte posturi ar fi trebuit să rămână după tăieri
Numărul maxim de posturi din cadrul cabinetului, respectiv cancelariei este:
- 5 posturi pentru cabinetul prim-ministrului;
- 5 posturi pentru cabinetul viceprim-ministrului cu portofoliu, ministrului de stat;
- 3 posturi pentru cabinetul viceprim-ministrului fără portofoliu;
- 3 posturi pentru cabinetul ministrului, secretarului general al Guvernului şi şefului Cancelariei Prim-Ministrului;
- 3 posturi pentru cabinetul ministrului delegat;
- 1 post pentru cabinetul secretarului general adjunct al Guvernului, secretarului de stat şi asimilatului acestuia din cadrul ministerelor şi aparatului de lucru al Guvernului şi consilierului de stat;
- 1 post pentru cabinetul conducătorului de organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu rang de secretar de stat;
- 4 posturi pentru cabinetul primarului general al municipiului Bucureşti;
- 4 posturi pentru cabinetul preşedintelui consiliului judeţean şi primarilor unităților/subdiviziunilor administrativ-teritoriale cu o populație peste 100.000 de locuitori;
- 3 posturi pentru cabinetul primarilor de comună, oraș sau municipiu cu o populație între 30.000 – 100.000 de locuitori, precum și pentru cancelaria prefectului.
- 2 posturi pentru cabinetele primarilor comunelor, orașelor sau municipiilor cu populație între 10.000 – 30.000 de locuitori, viceprimarilor comunelor, orașelor sau municipiilor cu o populație între 30.000 – 100.000 de locuitori, viceprimarilor comunelor, orașelor sau municipiilor cu o populație de peste 100.000 de locuitori, viceprimarilor sectoarelor municipiului Bucureşti, viceprimarilor generali ai municipiului București și vicepreşedinţilor consiliilor judeţene;
- 1 post pentru cabinetele primarilor comunelor, orașelor sau municipiilor cu o populație mai mică de 10.000 de locuitori și viceprimarilor comunelor, orașelor sau municipiilor cu o populație între 10.000 – 30.000 de locuitori.”.
Reduceri doar pe hârtie și pentru bugetarii din Corpul de control
- Numărul maxim de posturi al Corpului de control al prim-ministrului este de 76, exclusiv demnitarul și posturile aferente cabinetului acestuia.
Bugetarii de la ANPC au scăpat de reduceri
- Numărul maxim de posturi aprobat este de 614, exclusiv demnitarii, din care 365 posturi aferente comisariatelor teritoriale pentru protecţia consumatorilor.
Ce economii aduceau tăierile dacă erau implementate
Potrivit notei de fundamentare, economiile ar fi ajuns la 1,5 milioane de lei lunar doar la Cancelarie. Plus 1,48 milioane de lei la ANPC, în total 17,8 milioane de lei
6.060 de posturi ar fi fost reduse de la cabinetele demnitarilor. Este vorba despre consilieri personali.
Reducere totală anuală ar fi fost de 585 de milioane de lei.
Sindicatul din Guvern salută blocarea concedierilor
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului (SAALG) a transmis că a luat act de comunicarea publică potrivit căreia Cancelaria Prim-Ministrului revendică economii de aproape 10 milioane lei în 2025.
„Constatăm ni se livrează același scenariu: multă contabilitate și aceeași obsesie pentru tăiere, ca unic instrument de guvernare. Această cultură a tăierii ca scop în sine este copiată fidel de la șeful direct, premierul Ilie-Gavril Bolojan, descris drept „un killer”. O metaforă a stilului dur de a guverna prin forțarea procedurilor și prin presiune pe cei de jos”, ironizează sindicaliștii încercările prim-ministrului de a reduce cheltuielile statului.
Ei transmit că „realitatea confirmă că există zone de cheltuieli care pot fi reduse consistent. Fără a afecta capacitatea administrativă și fără a arunca în aer instituțiile publice prin concedieri”.
„Nu ne mai ajută cu nimic să aflăm câte mașini s-au tăiat sau cât protocol s-a redus de vreme ce suntem obișnuiți ca economiile să fie risipite pe lucruri inutile.
România are nevoie să știe ce s-a făcut concret. Ce s-a corectat, ce s-a modernizat, ce s-a îmbunătățit în instituțiile sau autoritățile care contează. Precum și când va fi remediată aberația privind neplata primei zile de concediu medical. Ori când vor fi trași la răspundere cei care au cheltuit în neștire 65 mld. lei”, a declarat șeful sindicaliștilor, Noni Iordache.
Economii de 10 milioane de lei
Șeful cancelariei premierului a făcut bilanțul reducerilor de cheltuieli de la instalarea Guvernului Bolojan. Cancelaria prim‑ministrului a anunțat economii de aproape 10 milioane de lei în 2025 față de anul precedent. În principal prin reducerea cheltuielilor de transport, personal, indemnizații și protocol.
De exemplu, numărul de autovehicule a fost tăiat de la 30 la 17. De asemenea, s-a trecut de la contractul de transport persoane cu RA-APPS (maşină + şofer) la contractul de leasing operaţional pentru 17 autovehicule Dacia (fără şofer).
Cum a strâns cureaua la Guvern mână dreaptă a lui Bolojan
Alexandru Muraru, reacție la adresa secretarului general al Guvernului: Pentru acest gest, Oprea trebuie să plece
acesta este psd!!! o nenorocire politica si un grup mafiot organizat. cu spatele la zidul istoric din targoviste si legati la ochi.
Reforma bagabontilor și trădătorilor este doar pentru amarasteni, pensiile, salariile celor multi, bursele, ajutoarele pentru mame, …, s-au belit a doua zi după ordonanțele bolojene. La ei nu-i austeritate, basca comisioanele din vanzari-cumparari (de resurse/conserve ruginite), „sponsorizari” pentru functii de decizie (politice) …, decontări de „cheltuieli” electorale. România ca o feuda în mana fanariotilor.
Daca nu era digitalizarea, solutia era simpla: greva fsicala. nu le mai dai nimic la hoti!
Dar asa, cand totu trece prin banci, pot sa fure cat vor si noi nu putem face nimic.
Si o sa fure din ce in ce mai mult si o sa creasca impozitele an de an si nu vei avea ce face. plus ca-ti fura si din economii prin devalorizare
Această pelagră a societății este cea care a distrus Romania pe numele ei adevărat PSD
Pesedistii au ruinat si distrus Romania. Pesedistii sunt adevaratii dusmani ai tarii.
@ Nu risipiți voturi, nu votați PNL-PSD , nici ei nu fac ce v-au cerut să votați ?
e, acuma. Romanii trebuie sa munceasca pentru a trai altii mai bine. Quo vadis Romania?
Cică A7 care nu a fost dată în funcțiune decât pe „cioturi” intra în reparație la fel ca podul de la Brăila! Atât poate statul român!
De ce nu trece Romania la euro? Fiindcă inflația e 10% și condiția este de sub 3%! Cine ține inflația sus? Bugetarii care învârt două hârtii și încasează 10.000 de lei net pe lună! Banii din piata( de la bugetari) nu au acoperire în aur sau marfa! Cine nu vrea să trecem la euro? Bugetarii hoți! Până nu se reduce numărul de bugetari de la 1,3 milioane la 0,8 milioane, nu va scădea inflația! Dacă șmecherii bulgari au rămas cu 7,7 miliarde de je a neschimbați in euro, la români va fi 1.000 de miliarde de lei! Succesuri hoți!
Dacă Bolojan reușește să-i rada pe hoții incopetenti de la buget, va scade inflația! Banii fără acoperire în aur și mărfuri sunt la bugetarii șmecheri! Banii deținuți de privați sunt puși la uscat pentru vremuri grele și nu circulă! Cine face prețul în piața? Bugetarii bengosii și putrezi de bogati!
Jos PSD! Cangrena societății românești!
Cred că numai bășinile mistice ale cristelniței lu’ guru ne mai pot salva de la dezastru.
Cât de lipsiți de școalǎ puteți fi voi, trotinetiștii… Dragǎ Alinuța (și cei care ați angajat-o), nu știți cǎ existǎ niște legi, peste tot în lumea asta, care trebuie respectate? Nu voi ziceți cǎ vreți „stat de drept”? Cum sǎ dai afarǎ niște funcționari publici doar așa, cǎ vrea mușchiul vostru de useriști? Staliniștii din anii 50, cu 4 clase, erau genii pe lângǎ voi!
Asa cum i-ai angajat legal, asa le desfiintezi posturile tot legal. Cand mi-a taiat pensia, mi-a crescut impozitul pe casa si teren m-a intrebat cineva de stat de drept? Macar Base a taiat 25% din salarii dar a dat inapoi dupa cativa ani, am inteles ,a fost curba de sacrificiu,ala a fost stat de drept dar acu, nici macar rata inflatiei si numai poolimea plateste ! Ti se pare stat de drept ??
Un spagar, ca si tacsu! Vai de capul nostru cu acest individ, nu vreau sa vorbesc prea mult ca îmi e scârbă! Jigodie psdista, aurista, unperista, oprista, gratielo gavrielista, etc. S-a dus Romanica, cu asta! Nu uita, Roman Sorin ISCIR lacheu!!!
Bolojan&Co au taiat din pensiile amaratilor de varstnici, si-au pastrat intacte salariile politrucilor. Huooo! Lumanari si coliva s-aveti parte politruci nenorociti
discriminareeeeeeeeeeeee
se incalca constitutia
alloooooooooooooooo,
Peștele de la cap se impute! Când a fost sa taie de la pensionari și amărâți, niciun „socialist” nu a protestat. Când sa taie de la șmecherii bugetari, tipa din gura de sarpe. Hoții nu vor sa dea nimic din ce au furat timp de 36 de ani! Se mai merită să mori pe front pentru acești hoți?
suine imbuibate
cu el, sa mearga in privat.