Ce rafale în Liga celor mai buni!

Spectacol total în Liga Campionilor. Manchester City a dat de pământ cu Schalke 04. A câștigat cu 7-0 în manșa retur din optimile Ligii Campionilor și s-a calificat cu 10-2 la general în sferturile competiției.

Sergio Aguero (min. 35, 38), Sane (min. 42), Sterling (min. 56), Silva (min. 71), Foden (min. 78) și Jesus (min. 84) au marcat pentru „cetățeni”.

Totodată, Juventus Torino s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, pe Atletico Madrid, echipă care câștigase în tur.

Cristiano Ronaldo a marcat toate cele trei goluri, în minutele 27, 48 şi 86 (penalti).

În tur, Atletico Madrid câştigase la Madrid cu scorul de 2-0.

„Trebuia să fie o seară specială și a fost, dar nu pentru golurile marcate, ci pentru echipă. Am avut o atitudine extraordinară, de Liga Campionilor, însă încă nu am câștigat nimic. Este o mândrie, dar Juventus, poate pentru asta m-a adus, pentru a ajuta să fac lucruri care nu au mai fost niciodată făcute (n.red. – precum revenirea de la scorul de 2-0). Acest rezultat este un impuls mare pentru viitor, suntem puternici și am demonstrat acest lucru. Este devreme să ne gândim la finală, pas cu pas ne vom gândi, dar până atunci suntem fericiți pentru ceea ce am reușit în seara aceasta”, a spus Cristiano Ronaldo, la finalul partidei, citat de gazzetta.it.

Echipele calificate până acum în sferturile Ligii Campionilor sunt: Manchester United, Ajax Amsterdam, Tottenham, FC Porto, Juventus și Manchester City.

Miercuri noapte, 13 martie, vor intra în scenă Barcelona – Olympique Lyon (0-0, în tur) și Bayern Munchen – Liverpool (0-0, în tur).