Reacții după înfrângerea Croației

Ce urmează? „Va fi mult mai dificil”

Selecţionerul Mirel Rădoi s-a declarat extrem de încântat, după ce România a învins Croaţia cu 4-1, la EURO 2019 U21. Rezultatul a fost unul neaşteptat, iar reacţia antrenorului tricolorilor mici spune totul despre momentele prin care trece.

Vineri, de la 19:30, România va întâlni Anglia, dar până la acel moment Rădoi s-a bucurat pentru meciul istoric făcut de tricolorii U21. Acesta a recunoscut că rezultatul l-a luat prin surprindere şi a avut un mesaj şi pentru fanii români: „Sincer, nici nu îndrăzneam să mă gândesc la un asemenea scor. Mă bucur pentru băieţi, mă bucur pentru atmosferă. Cel mai important e că i-am făcut fericiţi pe români. Mă bucur că suntem urmaţi peste tot de români. Asta înseamnă că la fiecare meci contează determinarea pe care o arată băieţii. Meciul cu Anglia va fi mult mai dificil, pentru că englezii au alt ritm de joc. De mâine începem să vorbim despre Anglia„, a declarat Mirel Rădoi, la microfonul TVR.

EURO 2019 U21: România – Croaţia 4-1 (Puşcaş 11-pen., I. Hagi 13, T. Băluţă 66, A. Petre 90+3 / Vlasic 18). Anglia U21 – Franța U21 s-a încheiat 1-2

George Puşcaş a evoluat la cel mai înalt nivel în meciul cu Croaţia, câştigat cu 4-1, iar la final a ţinut să le mulţumească celor aproape 5.000 de oameni care au susţinut România U21, în San Marino.

Puşcaş e conştient că România U21 a intrat în istorie, după ce a obţinut primele puncte la un turneu final, dar vârful lui Palermo spune că el şi colegii lui nu se vor opri aici: „În prima repriză a fost incredibil de cald. E bine că am gestionat cum trebuie situaţia. Mă simt obosit, la fel şi colegii mei, dar avem două zile ca să ne punem la punct. E un rezultat mare, este un rezultat istoric. Pentru că România n-a mai scos vreun punct la EURO U21 până acum. Nu vrem să ne oprim aici! Le mulţumim tuturor care au fost prezenţi astăzi. Ne-au dat o mare mână de ajutor, au fost al 12-lea om în teren”, a spus George Puşcaş, la finalul partidei cu Croaţia.

George Puşcaş a reuşit să deschidă scorul dintr-un penalty acordat după intervenţia VAR, iar mai apoi a produs un carambol în defensiva adversă, din care Ianis Hagi a marcat pentru 3-1. Următorul meci va fi viner, contra Angliei, de la ora 19:30.

Ianis Hagi a avut și el o reacție. „Mă aşteptam la forţa atacului nostru, dar nu ştiam că dăm patru goluri, însă în apărare ne-am făcut treaba. Suntem fericiţi că am început cu dreptul, era important pentru moralul nostru, să avem un avantaj, să fim la mâna noastră”, a precizat Ianis Hagi la finalul meciului la microfonul celor de la TVR 1, care a vorbit şi despre sfatul venit din partea selecţionerului Mirel Rădoi:

„90 de minute, asta ni s-a transmis de pe margine. În fotbalul mare trebuie să joci 90 de minute, 120 de minute, depinde cât ţine meciul pentru că fotbalul este imprevizibil, nu ştii cum se întoarce şi trebuie să fii constant.

Ne bucurăm că am început bine, am fost la mâna noastră de la începutul jocului. Am ştiut să stăm la jumătate, am ştiut să facem presiune de sus, un joc colectiv extraordinar”.
Primul gol a fost marcat în minutul 9, atunci când George Puşcaş a transformat o lovitură de la 11 metri în urma unui henţ al croaţilor.

„George era primul pe listă, ştiam că el a scos penalty-ul, l-am întrebat, după a luat mingea, a bătut şi mă bucur că a marcat. atacanţii asta trebuie să facă, să marcheze, echipa trebuie să munceacă pentru ei şi ei să marcheze. Aşa a făcut şi Petre”, a mai spus Ianis, care a vorbit şi despre clipele de aşteptare din cauza VAR-ului:

„Stai să te gândeşti dacă e sau nu e. Eram sigur că e penalty, că am văzut când a dat în mână. Cu Petre s-a stat mai mult, dar e bine că s-a validat golul. Sunt emoţii, dar când vezi faza dinainte e altfel. Ştiam că va da gol”.