Pentru prima dată, după 7 ani

Chelsea Londra s-a calificat miercuri seara în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce și-a adjudecat ambele meciuri ale dublei cu Atletico Madrid, ajungând pentru prima dată, după 7 ani, în această fază a competiției.

Atletico Madrid părăsește pentru prima dată Liga Campionilor pierzând ambele manșe într-o fază eliminatorie a unei competiții europene.

Ultima dată când Chelsea reușea performanța de a accede în sferturile de finală ale Champions League a fost în sezonul 2013-2014, sub conducerea lui Jose Mourinho.

După ce în tur câștigaseră în deplasare la Atletico cu 1-0, elevii lui Thomas Tuchel au făcut o primă repriză prudentă. Golul liniștii în Stamford Bridge a fost opera unui contraatac de manual, purtat de Kai Havertz și Timo Werner, ultimul pasând excelent printre mai mulți fundași, în fața porții, pentru marocanul Hakim Ziyech, care a înscris pe sub portarul Oblak, în minutul 34.

Cu câteva minute înainte însă, madrilenii au revendicat o lovitură de pedeapsă, după pătrunderea în careu a lui Yannick Carrasco, tras ușor de tricou de căpitanul Cesar Azpilicueta.

În repriza secundă madrilenii nu au arătat că ar fi capabili să marcheze cele două goluri necesare calificării, chiar dacă au avut o posesie ușor mai bună. Mai mult, oamenii lui Tuchel au trecut pe lângă golul doi în alte două rânduri, Oblak fiind cel care a reușit să împiedice majorarea scorului în ultimă instanță.

În minutul 83, Stefan Savic a fost eliminat pentru un fault dur. A fost pentru el al treilea cartonaș roșu în Champions League, doar alți trei jucători reușind contraperformanța de a obține chiar patru cartonașe roșii, în istoria competiției, aceștia fiind Zlatan Ibrahimovic, Edgar Davids și Sergio Ramos.

Chelsea a dat lovitura de grație în al 4-lea minut suplimentar de joc, Christian Pulisic, ducând mingea în fața porții pentru Emerson, care a marcat pentru 2-0.

Chelsea se califică în sferturile de finală și rămâne neînvinsă în ultimele 13 meciuri, din toate competițiile, de când Thomas Tuchel a preluat conducerea echipei. Acesta a și bătut astfel recordul de invincibilitate la debut din istoria clubului londonez, precedenta performanță aparținându-i lui Luiz Felipe Scolari, cu 12 meciuri, în 2008.

Mai mult, sub conducerea sa, Chelsea nu a primit gol în 11 din cele 13 meciuri pe care le-a condus, de la instalarea sa în ianuarie.

Bayern Munchen a învins miercuri seara, în manșa a doua a optimilor de finală ale Champions League, pe Lazio Roma, cu 2-1. La italieni Radu Ștefan a jucat titular.

Bavarezii au realizat un nou record la nivelul Ligii Campionilor, fiind echipa cu cele mai multe prezențe în sferturile de finală ale competiției, cu 19 calificări, în întreaga istorie.

Nemții câștigaseră manșa tur cu 4-1, în deplasare la Roma, și nu mai aveau emoții. Cu toate acestea, antrenorul Hans-Dieter Flick a aliniat cel mai bun unsprezece ce l-a avut la dispoziție.

Lewandowski a fost cel care a deschis scorul în minutul 33 din penalty, Choupo-Moting majorând în minutul 73. Lazialii au marcat golul de consolare în minutul 82, prin veteranul Marco Parolo, care la 36 de ani și 51 de zile a devenit al treilea cel mai în vârstă marcator în Liga Campionilor, după Paolo Maldini și Ryan Giggs.

Radu Ștefan a fost titular și a făcut un joc bun, blocându-l în debutul reprizei secunde pe Lewandowski, aflat în situație iminentă de gol.