Prestaţie catastrofală, însă înfrângere blândă la europenele de Handbal

Duminică 7 decembrie a început în Ungaria şi Croaţia a 11-a ediţie a Campionatelor europene de handbal feminin. România joacă în grupa B care se desfăşoară la Debrecin în Ungaria. Suntem în grupă cu „crema” nordului şi cu mai modesta Ucraina.

Pretaţie catastrofală şi scor blând: 19-27 cu Norvegia

1.200 de români (cca 1.000 veniţi din ţară, ceilalţi rezidenţi în Ungaria) au luat cu asalt tribunele covetei arene Fonix Hall din Debrecin în speranţa că vor asista la o minune: după 14 ani de secetă, obţinerea unei victorii împotriva puternicei echipe a Norvegiei, campioana olimpică en titre. Speranţele au fost spulberate încă din primele secunde ale meciului, când, având primul atac, Ţăcălie comite paşi, iar pe contraatac, nordicele deschid scorul. Un semn, foarte, foarte rău, şi nu este vorba golul primit, ci de modul în care am pierdut mingea, printr-o greşeală neprovocată. După acest 0-1, care a devenit 0-2, şi ţinând cont de valoarea adversarului, am crezut că meciul va reprezenta o cursă după egalare a româncelor. Şi între minutul 5.53, când am redus la 2-3 şi până în minutul 10.20, când tabela arăta 5-2 pentru nordice aşa se părea. Numai că de fapt, tocmai începuse „masacrul”. La care au contribuit şi fetele noastre prin ratări uriaşe, pase în afara terenului (!!), faulturi în atac etc. Între minutele 5.53 şi 16.10 nu am înscris vreun gol, situaţie repetată între minutele 26.12 şi 35.37. În prima repriză cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în minutul 29.24 (7-16, de fapt scorul cu care s-a intrat la vestiare), iar în partea a doua a jocului, nu s-a schimbat nimic în evoluţia tricolorelor, cea mai mare diferenţă, 10-23 s-a înregistrat în minutul 42.32. În ultimul sfert de oră antrenorul novegencielor a început să-şi odihnească titularele şi aşa se explică strângerea scorului, în ultimele 5 minute, fetele noastre reducând de la 16-27, la 19-27.

Echipa României a fost duminică seara dintr-un cu totul alt „film”. A practicat un joc deloc în viteză, cam cum se juca în urmă cu 20-25 de ani, a pasat catastrofal (abc-ul handbalului), apărarea a fost Schweizer, portarii slabi, iar în atac am contat doar pe Neagu, dar şi ea modestă, cu doar 7 goluri din 17 aruncări (un procentaj mediocru), inter dreapta stângaci nu avem, iar pivoţii Chintoan şi Pintea, n-au putut deloc să le suplinească pe Manea sau Stanca. Mai trebuie spus că peste Brădeanu şi Nechita s-au aşternut anii şi nici ele nu mai sunt ce au fost. Trăgând linie, putem spune că după prestaţia catastrofală din meciul contra Norvegiei, scorul cu care am pierdut este mai mult decât onorabil, pentru că nu a reflectat deloc ceea ce s-a întâmplat pe teren. Marţi jucăm contra Danemarcei, o altă echipă foarte puternică şi dacă nu se schimbă nimic în jocul fetelor, atunci ne vom ruga din nou să nu pierdem prea tare.

N-avem cu cine, n-avem de unde

A existat, imediat după tragerea la sorţi o undă de optimism în ceea ce priveşte meciul nostru cu Norvegia. „Nordicele sunt în reconstrucţie, deci sunt ceva şanse”, s-a afirmat în unele medii de informare. Eroare uriaşă. Ce înseamnă „reconstrucţie” la marile echipe? Se retrag două, trei, maxim patru super-jucătoare şi în locul lor vin nişte jucătoare foarte bune, care imediat devin la rândul lor super-jucătoare. Pentru un spectator neavizat. portăriţa Kari Aalvik Grimsbø (29 de ani), este foarte valoroasă. De unde să ştie că de fapt Grimsbø o înlocuieşte pe Katrine Lunde (una dintre cele mai mari portăriţe din handbalul mondial) care a devenit mamă. Sau, s-a observat cumva absenţa surorii sale gemene, Kristine Lunde, care în 176 de meciuri în naţională a înscris 492 de goluri? Deloc. Pentru că Stine Bredal Oftedal (23 de ani) a înlocuit-o cu brio. Şi cine era Offedal la europenele din 2012? O jucătoare de pluton, care din 8 meciuri, a evoluat doar în 5, strângând 44.38 de minute, marcând 3 goluri. Acum a ajuns la 85 de selecţii, a înscris 132 de goluri, iar contra României a fost cea mai bună jucătoare de pe teren. Şi exemplele ar putea continua.

Şi naţionala României este în reconstrucţie. Numai că Bondar (debutantă), Zamfir (6 meciuri), Dedu (12), Chiper (13), Perianu (21) sau Ciuculete (24) sunt foarte, foarte departe de jucătoarele care s-au retras sau sunt accidentate. De ce la noi reconstrucţia nu seamănă ca la alţii?. Pentru simplul motiv că nu mai vine nimic valoros din spate, competiţiile de junioare fiind în pragul colapsului de mai mulţi ani.

Norvegia – România 27-19 (16-7)

Debrecin (Ungaria)

Fonix Hall: 2.000 spectatori

Arbitri: Charlolotte Bonaventura/Julie Bonaventura (Franţa)

EHF supervizor: Bozidar Djurkovic (Serbia)

EHF observator: Monique Alsemgeest (Olanda)

Norvegia: Grimsbo (25 aruncări/12 salvate), M. Solberg (11/5) – Oftedal (5 goluri/8 aruncări), Riegelhuth (4/5), Alstad (4/6), Loke (4/7), Kristiansen (4/9), Herrem (3/5), Mork (3/6), C.Solberg (0/2), Breivang (0/0), Wibe (0/0), Jacobsen (0/0), Björndalen (0/0)

Antrenor: Hergeirsson Thorir (Islanda)

România: Ungureanu (29 şuturi/7 salvate), Dedu (7/2) – Neagu (7goluri/17 aruncări), Brădeanu (3/10), Băbeanu (2/4), Elisei (2/4), Ţăcălie (2/4), Perianu (1/2), Chiper (1/2), Pintea (1/1), Nechita (0/1), Chintoan (0/2), Bondar (0/0), Ciuculete (0/0), Hotea (0/0), Zamfir (0/0).

Ungaria – Rusia 29-29 (14-15)

Jucătoarea spaniolă Carmen Martin – legitimată la CSM Bucureşti – a punctat de 9 ori (din 10 aruncări la poartă) fiind cel puţin până în acest moment golgheteră. De la poloneze s-a remarcat vedete echipei, Karolina Kudlacz, care a marcat 6 goluri. Meciul Ungaria-Rusia a avut un final dramatic. Gazdele aveau în minutul 59.39 două goluri avans, 29-27. În minutul 57.42, vedeta echipei Tomori Zsuzsanna (destul de modestă în joc), este eliminată pentru 2 minute, iar în minutul 58.34 unguroacele pierd atacul prin joc pasiv, peste 7 secunde rusoaicele se apropie la un go, în minutul 59,21, Szucsánszki Zita aruncă slab de la distanţă, şi cu 10 secunde înainte de final, rusoaiceke egalează, rezultatul reprezentând prima surpriză de la aceste europene.

GrupaB

Danemarca – Ucraina 32-23 (14-11)

Ucraina una dintre echipele modeste ale competiţiei a reuşit să se „agaţe” de Danemarca până în minutul 25, când s-a aflat în permanenţă la un gol, maxim 2 în dezavantaj. Din acest minut, danezele se distanţează clar şi-şi ţină adversara în mitanul doi în permanenţă la 7 sau 8 goluri distanţă.

Norvegia record greu de egalat

Doar 12 echipe au obţinut medalii la cele 10 ediţii desfăşurate între 1994 şi 2012. De departe se detaşează Norvegia cu un record foarte greu de egalat în următorii ani chiar şi în situaţia în care nu s-ar mai clasa pe podium: 9 medalii în total, dintre care şi cele mai multe de aur, 5. O singură dată Norvegia a clacat, la ediţia din anul 2000, când s-a clasat pe locul 6. România a obţinut o singură medalie, cea de bronz la ediţia din 2010. Podiumul din 2012 a fost următorul: 1.Muntenegru, 2 Norvegia, 3.Ungaria. Participă la europene curente şi întreg podiumul de la Jocurile Olimpice din 2012: Norvegia, Muntenegru, Spania, precum şi „argintul” şi „bronzul” de la mondialele din 2013, Serbia şi Danemarca.

Şase integraliste, nicio debutantă

Ediţia 2014 a europenelor este a 11-a din istoria handbalului feminin. 6 echipe din cele 16 participante sunt integraliste, evoluând la toate cele 10 ediţii precedente. De menţionat că 13 naţionale au evoluat şi la europenele din 2012 din Serbia. Naţionala Olandei revine la turneul final după ce a absentat în 2012, Polonia nu a fost prezentă la ultimele 3 ediţii, iar Slovacia revine după …20 de ani, ea având o singură participare, în ediţia de debut, cea din 1994 desfăşurată în Germania.

Clubul „500”

14 jucătoare din loturile prezente la turneul final fac parte din selectul „club 500”, ele înscriind pentru naţionalele lor peste 500 de goluri (înainte de începerea competiţiei). Este posibil ca într-un an de zile, norvegianca Linn-Kristin Riegelhuth, să intre în top 1000 al jucătoarelor în activitate, eamai având nevoie de 77 de goluri pentru a trece acest prag. În acest club o avem în acest moment pe Alexandrina Barbosa, despre care avem următtoarele date: 175 de goluri înscrise în 32 de meciuri pentru Spania (din 2012 până în prezent) şi 858 de goluri înscrise pentru Portugalia în 141 de meciuri. Nu deţinem statistici despre eventualele meciuri jucate pentru Portugalia în 2009, 2010 şi 2011. În urmă cu doi ani de zile şi-a încheiat cariera Grit Jurack (Germania) care a marcat 1.557 în 296 de partide. Fosta handabalistă româncă, Mariana Târcă este însă şi mai „departe”, în 335 de meciuri la naţională ea marcând 2.043 goluri.