„Vom cere desecretizarea actelor din Ministerul de Externe din mandatul Oanei Țoiu. Dacă Parchetul General nu se autosesizează, îl sesizăm noi!”, a transmis Șoșoacă la începutul comunicatului partidului SOS România.
Deși formațiunea politică a declarat că sesizează Parchetul General „în contextul suspiciunilor grave privind existența unor acte care ar putea intra în sfera trădării intereselor naționale”, SOS România nu detaliază motivele acestor bănuieli. Totuși, Șoșoacă face referire nespecific la „angajamente care au fost asumate în numele statului român și cine a decis, în spatele ușilor închise, direcții care au împins România într-o criză economică tot mai profundă”.
„Vor fi desecretizate acte din Ministerul de Externe din perioada conducerii USR. Pentru că există suspiciuni extrem de grave că acolo s-au produs fapte care pot reprezenta un act de înaltǎ trădare. Miniștrii USR trebuie să răspundă în fața legii pentru tot ceea ce au semnat, pentru toate deciziile luate și pentru toate angajamentele care au afectat România”, transmite Diana Iovanovici-Șoșoacă.
SOS România critică Parchetul General pentru că nu s-a autosesizat în cazul activității Oanei Țoiu. Ba mai mult, partidul amenință cu plângeri. „În cazul în care instituțiile abilitate vor continua să tacă, Partidul S.O.S. România va formula plângeri penale împotriva celor responsabili.”
Șoșoacă: Nicio problemă, sesizăm noi Parchetul
„Dacă nimeni nu le face plângere penală, le vom face noi. Dacă Parchetul General nu învață să se autosesizeze, nicio problemă: îl sesizăm noi. România nu mai poate fi tratată ca o moșie politică. Iar românii nu mai pot fi obligați să plătească nota de plată pentru deciziile iresponsabile ale unor miniștri care au îngenuncheat țara prin acte, împrumuturi și angajamente făcute fără transparență și fără respect față de interesul național”, afirmă Diana Iovanovici-Șoșoacă.
Din perspectiva formațiunii conduse de Șoșoacă, „toate actele semnate în perioada guvernării USR, toate împrumuturile contractate, toate obligațiile asumate în numele României și toate documentele care au produs efecte asupra economiei naționale trebuie analizate urgent, transparent și fără protecție politică”.
SOS România acuză că problemele economice cu care se confruntă România ar veni drept consecință la acțiunile din Guvernarea Bolojan. Totodată, partidul lui Șoșoacă lasă de înțeles că aceste acțiuni erau premeditate.
„În opinia S.O.S. România, criza economică actuală nu este un accident, ci rezultatul unor decizii politice succesive, luate împotriva interesului cetățenilor români. Împrumuturile masive, lipsa de transparență, obediența față de interese externe și disprețul față de suveranitatea economică au împins România într-o situație critică, în care populația este obligată să suporte scumpiri, taxe, austeritate și umilință.”
Politica externă a Dianei Șoșoacă
Diana Șoșoacă are într-adevăr o scară de valori diferită față de ministra Afacerilor Externe, Oana Țoiu. Eurodeputata are relații bune cu diplomați ruși și a făcut de mai multe ori vizite la ambasada Rusiei.
Deși membră a PE, Șoșoacă este critică la adresa Uniunii Europene și a actualei conduceri. În general, SOS România susțin că ar exista ingerințe europene în politica internă din România. Inclusiv după postarea comunicatului de mai sus pe pagina sa de Facebook, Șoșoacă a distribuit un cântec rusesc, performat cu steagul Rusiei pe scenă. În textul postării, ea făcea o „dedicație” pentru Roberta Metsola.
„Dacă tot nu mai vine METSOLA la București de ziua Europei, de supărare că a cazut Guvernul, îi dedic tot de 9 mai Ziua Victoriei – Sfârșitul celui de-al doilea război mondial- un cântec să o înveselească: KATIUȘA.”
Se SPARGE ȚOIU de Masa Murdară a Bufetului Comunal care a fost Guvernul USR Minoritar la Voturi?
Si eu zic ca e inalta tradare ,isi permite sa circule cu 50 kg pe ea,cand o patrioata are de la 100 in sus
Ce ar fi de zis in legatura cu acuzatiile, decat ca Targovistea este un oras foarte frumos, cu ziduri pe care turistii le pot vizita sub escorta dimineata devreme, in jurul orei 6.00.
Rasaritul de soare este imbatabil!
e cu CONFIRMARE !!!
D’ale Șoșoacei.
Având în vedere că mai toți oamenii mai corpolenți, mai dolofani, pe care îi cunosc sunt oameni veseli, haioși, cu simțul umorului stau și mă întreb dacă asta chiar se trage din maimuță.
Cred că a fost o greșală în evoluție vreun maimuțoi matol o fi altoit altceva.
Daca nu ar amesteca dragostea pt Putin de neacceptat……poate…..
Are dreptate. A tradat Rusia la motiune.