Ideea unirii României cu Republica Moldova renaște periodic ca proiect de suflet, alimentată de legăturile istorice și culturale profunde. Totuși, dincolo de entuziasm, o astfel de reunificare ascunde pericole reale dacă este grăbită fără reforme și măsuri prealabile pe ambele maluri ale Prutului.
De ani de zile, Republica Moldova este ținta unui război hibrid purtat de Moscova, care folosește toate pârghiile, de la propagandă în biserici la rețele criminale, pentru a manipula opinia publică și a deraia parcursul european al fostei colonii sovietice. Autoritățile moldovene arestază periodic zeci de persoane implicate în planuri susținute de Rusia pentru a instiga tulburări interne la Chișinău. Aceste episoade arată cât de adânc s-a infiltrat influența rusă în instituții și societate. În absența unei epurări prealabile a agenților de influență și a securizării instituțiilor-cheie, unirea ar risca să importe vulnerabilități de securitate direct în structurile statului român și ale NATO, o amenințare strategică majoră. Cazul Bălan, fost director adjunct al serviciilor de securitate de la Chișinău, arestat pentru spionaj în favoarea Belarusului, un aliat fidel al Moscovei, poate fi un exemplu în acest sens. De remarcat că o parte din efortul de susținere a arhitecturii de spionaj ruse în diferite state au fost preluate de servicii din state aliate Rusiei, după expulzările masive ale unor diplomați-spioni ruși din diferite țări, inclusiv Republica Moldova.
Moldova: Pro-rușii atacă la baionetă relațiile dintre cele două maluri ale Prutului
Chișinăul a demarat în ultima perioadă reforme dureroase, dar instituțiile sale încă poartă cicatricile deceniilor de corupție endemică și influență oligarhică. Fără curățarea temeinică a justiției, securității și administrației, unificarea ar transfera peste Prut probleme nerezolvate. Guvernarea proeuropeană de la Chișinău și-a asumat o campanie dificilă de a aduce în fața justiției grupurile corupte care au dominat țara. De pildă, oligarhul fugar Ilan Șor a fost condamnat (în lipsă) la 15 ani de închisoare pentru celebrul jaf bancar de un miliard de dolari.
Totuși, procesul de vetting al judecătorilor, depolitizarea instituțiilor și consolidarea statului de drept sunt departe de a fi finalizate. România știe bine cât de importantă este integritatea instituțională, după propriile reforme anticorupție post-aderare. Doar după ce Chișinăul va fi construit instituții funcționale, transparente și reziliente, se poate discuta realist despre unire, altfel există riscul ca noul stat comun să fie vulnerabil din interior.
Presa germană: Moldova, sfârșitul unui stat european?
Două regiuni separatiste complică fundamental ecuația unirii. UTAG Găgăuzia, autonomie în sudul Moldovei, a transmis explicit că va refuza Unirea. Oficiali de la Comrat au declarat că va solicita ajutorul Moscovei în acest scenariu. Această poziție belicoasă arată că, fără un dialog și soluții prealabile, ancora independenței R. Moldova, cum se autodefinește Găgăuzia, ar putea deveni o nouă Crimee pe harta României unite. În paralel, Transnistria rămâne un teritoriu rupt de sub controlul Chișinăului, cu trupe rusești staționate și cu o populație ostilă oricărei apropieri de Occident. Autoritățile de la Tiraspol apelează la Moscova pentru “protecție” economică în disputa cu guvernul central, semn că loialitatea lor rămâne către Est. Unirea, în absența unei rezolvări a statutului Transnistriei, ar pune România în fața unui conflict înghețat periculos. Este imperativ ca înaintea oricărui pas spre Unire să existe planuri ferme pentru aceste regiuni, inclusiv negocieri inteligente, garanții internaționale și, poate, oferte de autonomie lărgită sau integrare treptată, astfel încât să se evite escaladarea în crize separatiste.
Rep. Moldova: declarații de dragoste prezidențiale pentru România
Doar alinierea Chișinăului la valorile și standardele UE poate elimina decalajele sistemice față de România și poate îndepărta influența malignă a Rusiei. Oficialii europeni au subliniat cu această ocazie că viitorul Republicii Moldova și al cetățenilor săi este în cadrul Uniunii Europene. Acest parcurs trebuie consolidat și accelerat. În pragul alegerilor din 2025, ambasadorul Republicii Moldova la București avertiza că țara sa este ținta unui atac hibrid “nemilos” al Rusiei, menit să detrurneze procesul de aderare la UE. Așadar, miza europeană e indisolubil legată de miza unirii: o R. Moldova integrată în UE, și, implicit, în spațiul valoric al României, va face reunificarea mult mai firească și mai sigură, în timp ce o abatere de la acest curs ar adânci fracturile interne și ar da apă la moară forțelor anti-unioniste. Unirea poate să fie încununarea firească a integrării europene, nu un substitut pentru ea.
Visul reîntregirii naționale este legitim și însuflețitor, dar transformarea sa în realitate cere viziune strategică și responsabilitate națională. Liderii de la București și Chișinău au datoria să conlucreze pentru a demantela, pas cu pas, riscurile ascunse, de la agenții de influență străină până la corupția endemică, și pentru a pregăti temeinic societatea și instituțiile pentru un proiect de o asemenea anvergură.
Subiecte fundamentale precum suveranitatea și securitatea cer un nivel înalt de responsabilitate politică, iar lansarea unor mesaje grandioase fără un plan concret și asumat riscă să semene confuzie și neîncredere. În locul unui salt impulsiv în necunoscut, Unirea trebuie construită cu răbdare, pe instituții curate, securitate întărită și pe un consens public informat. Doar astfel idealul unirii poate fi atins durabil ca act de voință națională împlinit cu înțelepciune nu ca o aventură hazardată.

Doar unirea facuta de Burebista (Bulibasa) a facut Dacia (Romania) mare si nația mai mare, in rest toate unirile au micit nația si teritoriile.
Asa cum Austria si Germania,vorbitoare de germana,pot trai granita in granita,tot asa R.Moldova si Romania,avand in vedere problemele cu minoritatile ,pot trai granita in granita.
Unirea o va face federalizarea UE!
UNIREA acum ! In loc sa va ingrijoreze situatzia din Gagauzia shi Trans-Nistria mai bine azi incerca cum a spus partidul Moldova Mare sa recuperatzi Bucovina, Bugeacul, Maramureshul de nord shi Insula Sherpilor shi ele pamanturi Romaneshti. Fara acele teritorii Romaneshti UNIREA Basarabiei cu Romania e buna dar insuficienta. Gagauzia shi Trans-Nistria stiu bine ca nu se pot uni cu Rusia cu care nu sunt vecini iar U-Kraina cu care sunt vecini vrea sa-i arda shi pe ei de vii cum i-au ars deja pe Rushii din Odesa. UNIREA acum cu respectarea drepturilor minoritatzilor inclusiv mentzinerea autonomiei Gagauziei shi Trans-Nistriei.
Ca sa fie in Romania zone autonome, adica Gagauzia, trebuie schimbata Constitutia. Ia ghiciti cine o sa mai vrea autonomie : adica Tinutul Secuiesc. Asta vreti ?
Da asta vreau: UNIREA ! Daca pentru asta trebue modificata constitutzia o modificam. Secuii sunt cetatzenia Romani shi shi drepturile lor trebue respectate cum nu au fost pe vremea cand erau parte din Ungaria ca doar n-or pleca cu autonomiea in Ungaria cu care nici nu sunt vecini. Totul pentru UNIRE. Keleman Hunor ar trebui decorat pentru ca apara drepturile Romanilor shi Maghiarilor din Bucovina care trebue shi ea UNITA cu Romania.
Nu exista legal nici un tinut secuiesc. Este o inventie a udemeristilor care stiu ca reunirea cu RM ii va scoate definitiv din parlamentul romanilor.
UNIREA NU va scoate UDMR din parlamentul Romaniei. Deja 5% nu se aplica minoritatzilor natzionale. Sunt in parlament Evrei, Armeni, etc. care evident nu trec pragul de 5%. Dupa UNIRE modificarea constitutziei va include shi desfiintzarea pragului de 5% shi reducerea parlamentului la doar 300 de membri catzi avea senatul Romei shi catzi au votat Romanii la referendum. Foarte posibil in aceste conditzii UDMR dar shi alte partide va avea mai putzini parlamentari dar categoric NU va disparea din parlament.