Primarul Clujului, Emil Boc, a anunţat public că nu va permite afişarea steagului Rusiei şi intonarea imnului la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, în condiţiile în care România şi UE condamnă ferm agresiunea Rusiei în Ucraina.
Pe de altă parte, Federaţia Internaţională de Gimnastică World Gymnastics – care coordonează şi gimnastica ritmică – permite începând cu 17 mai 2026 participarea sportivilor din Rusia şi Belarus sub steag propriu, permiţând şi intonarea imnurilor naţionale.
De precizat că primarul Clujului spune că Primăria a aprobat organizarea competiţiei în BT Arena (sală administrată de o societate subordonată primăriei) când restricţiile faţă de gimnaştii ruşi erau încă în vigoare. Totuşi, Consiliul Local a aprobat alocarea a 330.000 de lei (aproximativ 60.000 de euro) pentru competiţie, în 9 iunie 2026, când eliminarea restricţiilor era deja în vigoare, fără ca proiectul de HCL să menţioneze vreo condiţie suplimentară.
Banii erau acordați „în vederea susținerii activităților sportive de planificare, organizare, desfăşurare, urmărire şi promovare a evenimentului internațional World Challenge Cup.”
Or, la acel moment hotărârea Federaţiei internaţionale de gimnastică era cunoscută deja. Cu toate acestea, în textul hotărârii nu se menţionează absolut nimic de vreo condiţionare a alocării de bani de nefolosirea steagului şi a imnului naţional al Rusiei în competiţie. Primarul Emil Boc nu a răspuns solicitării Cotidianul de a oferi precizări suplimentare.
Cncursul organizat de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică este la a şaptea ediţie, şi cele anterioare beneficiind de fonduri din partea municipalităţii.
Boicot şi acuze din partea Rusiei
Deşi opt sportive din Rusia şi două din Belarus erau înscrise în programul oficial al competiţiei de la Cluj, Federaţia rusă de gimnastică a decis vineri, 26 iunie, să îşi retragă sportivele din competiţie. Cele două sportive din Belarus participă la concurs, dar pe transmisia oficială live în dreptul lor apare un steag alb / neutru.
De altfel, şi în prima zi a competiţiei care are loc la sala polivalentă BT Arena din Cluj, pe panoul unde sunt arborate steagurile celor 32 de ţări participante, în locul celor ale Rusiei şi Belarusului au fost postate steaguri albe.
„Organizatorii ne-au informat verbal că steagul naţional al Federaţiei Ruse nu va fi arborat în arenă şi că imnul naţional nu va fi intonat în cazul victoriilor gimnastelor ruse”, a declarat Linar Ginatullin, purtător de cuvânt al departamentului de gimnastică ritmică al Federaţiei Ruse de Gimnastică (RGF), citat de News.ro.
„Aceasta reprezintă o încălcare directă a deciziei din luna mai a Comitetului Executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică (World Gymnastics), în temeiul căreia gimnastelor ruse li s-au restabilit pe deplin drepturile”, a adăugat el, conform sursei citate. Federaţia sportivă din Rusia a transmis că va urmări aplicarea strictă a regulilor World Gymnastics şi va recurge la mecanismele internaţionale disponibile.
Ulterior, Ambasada Federației Ruse la București a transmis un mesaj dur la adresa autorităților române.
„Autoritățile locale au refuzat să ofere delegației noastre posibilitatea de a evolua sub Drapelul de Stat al Federației Ruse și cu intonarea Imnului de Stat al Federației Ruse. Acest fapt contravine principiilor fundamentale ale Cartei Olimpice, care prevăd egalitatea participanților la competițiile sportive și inadmisibilitatea discriminării pe criterii de cetățenie sau apartenență națională”.
Ce a spus mai exact primarul Emil Boc
Într-o intervenţie live pe Facebook, la mijlocul săptămânii, primarul Emil Boc a transmis că în BT Arena „nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară.”
„Nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul”, a spus edilul, „dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, (n.r. într-o) țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, în Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune al Rusiei la adresa Ucrainei”, a adăugat el.
FRGR a distribuit pe pagina oficială intervenţia primarului. Pe de altă parte, preşedinta Federaţiei, Irina Deleanu, a admis, pentru ProSport, că forul sportiv este „între ciocan şi nicovală”, adică între poziţia World Gymnastics şi cea a Primăriei clujene. Ea a ţinut să sublinieze că „în această competiție vorbim de niște copii iar sportul nu ar trebui să aibă vreo legătură cu politica.”
Şefa Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică a mai spus că decizia municipalităţii ar putea pune în pericol organizarea anul viitor a Campionatului Mondial de gimnastică ritmică la junioare, care ar urma să aibă loc tot la Cluj-Napoca, dar şi unele sancţiuni din partea federaţiei internaţionale de gimnastică.
Între timp, competiţia internaţională a debutat vineri la Cluj-Napoca, iar în locul rezervat steagurilor Rusiei şi Belarusului au fost lăsate steaguri albe, aşa cum se poate observa în filmarea livestream a competiţiei şi în fotografii distribuite pe reţelele sociale.
Nu ştia de ridicarea restricţiilor pentru sportivii ruşi când a aprobat organizarea, dar ştia când a aprobat finanţarea cu 330.000 de lei
Discursul primarului Clujului a fost preluat de numeroase publicaţii, sportive şi nu numai, fiind privit ca o reacţie normală, aliniată la poziţia României de condamnare fermă a agresiunii Rusiei asupra Ucrainei. Este în ton şi cu majoritatea federaţiilor sportive internaţionale, inclusiv federaţiile de fotbal FIFA şi UEFA, în privinţa naţionalei şi echipelor de club din Rusia.
Surse din domeniul organizării de evenimente sportive au precizat pentru Cotidianul că aceasta este şi cheia în care ar trebui privită poziţia primarului Emil Boc şi că nicio federaţie internaţională nu poate avea greutate mai mare decât poziţia oficială a unei ţări, aliniată viziunii UE.
Totuşi, mesajul edilului suportă câteva nuanţe. El a spus că la momentul când Primăria a aprobat organizarea competiţiei în BT Arena municipalitatea ştia că sportivii ruşi nu pot folosi imnul şi steagul ca reprezentare oficială în competiţie.
El a cerut şi revenirea de către World Gymnastics la regulile care erau în vigoare la momentul aprobării organizării – nu există încă o poziţie publică a forului internaţional pe temă – întrucât acordul municipalităţii ar fi venit „sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice pentru sportivi din Rusia la competiția de gimnastică.”
Aceleaşi surse menţionate mai sus ne-au precizat că, deşi evenimentul a ajuns la a şaptea ediţie, decizia organizării şi rezervarea sălii au loc pentru fiecare ediţie a World Cup Rhythmic Challenge în parte. Pentru ediţia 2026, hotărârea a fost luată în urmă cu aproximativ un an, adică în 2025.
Între timp, în şedinţa din 16-17 mai 2026, federaţia internaţională de gimnastică – sub coordonarea căreia e şi gimnastica ritmică – a decis să ridice toate restricţiile aplicate sportivilor din Rusia şi Belarus.
Decizia se bazează „pe principiul tratamentului egal pentru toți sportivii, indiferent de naționalitate”, a transmis la acel moment World Gymnastics pentru Reuters. „Sportul și politica trebuie să rămână separate și că unitatea și solidaritatea ar trebui să prevaleze la toate evenimentele sportive”, a adăugat forul.
Atunci cand spui Emil Boc, trebuie sa il pui in aceiasi sacose cu Basescu si iti dai imediat seama de cum gandesc amandoi .Politica adevarata se face prin diplomatie si nu asa cum au procedat ei !