Nicușor Dan, la întrebarea Cotidianul despre noua propunere de rotativă: „Am încercat să ajut de două ori. Partidele să vină cu majorități”

Președintele Nicușor Dan declară pentru Cotidianul.ro, întrebat despre varianta rotativei guvernamentale propuse de USR, că a încercat deja să ajute de două ori, în ciuda sfaturilor consultanților, iar acum partidele sunt cele care trebui să vină cu propuneri.

De Teo Voicu și Elena Crangasu - senior editor
Nicușor Dan, la întrebarea Cotidianul despre noua propunere de rotativă: „Am încercat să ajut de două ori. Partidele să vină cu majorități”

Președintele Nicușor Dan declară pentru Cotidianul.ro, întrebat despre varianta rotativei guvernamentale propuse de USR, că a încercat deja să ajute de două ori, în ciuda sfaturilor consultanților, iar acum partidele sunt cele care trebui să vină cu propuneri.

Președintele României, Nicușor Dan, prezent joi la Gdansk, a declarat pentru Cotidianul că este responsabilitatea partidelor acum să vină cu propuneri de majorități. Șeful statului spune că a ales să se implice de două ori în acest proces de numire, deși consultanții l-au sfătuit împotriva acestui lucru.

Întrebat de reporterul Cotidianul.ro, Elena Crângașu, dacă propunerea făcută de președintele USR, Dominic Fritz, privind o nouă rotativă cu guverne minoritare, este o opțiune viabilă, președintele Nicușor Dan a răspuns:

„Eu cred că înainte de orice trebuie ca partidele, și vreau să insist aici. Eu am făcut două propuneri. Cel mai comod pentru mine ca să-mi păstrez imaginea, sfaturile consultanților erau: stai deoparte, nu te băga, că o sa iasa rău. Am încercat să ajut acest proces de două ori. Nu a ieșit. Acum, democratic, partidele să vină cu majorități.”, a răspuns președintele României.

„Ca să ajungem la rotativă, la etapa a doua, trebuie mai întai etapa întâi. Eu cer partidelor să vina să-mi spună care este majoritatea pentru iulie 2026”, a adăugat președintele .

Nicușor Dan, vizită în Polonia

Președintele României, Nicușor Dan, este prezent, joi, la Gdansk, în Polonia, unde are loc o întâlnire a liderilor de pe flancul estic al NATO. Summit-ul care este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta participă președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei.

Scopul întâlnirii este coordonarea statelor din vecinătatea Federației Ruse în fața amenințărilor.

Nicușor Dan i-a conferit Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce lui Lech Wałęsa, fost Președinte al Republicii Polone. Wałęsa a fost primul președinte al Poloniei după căderea comunismului. Acesta a condus țara între 1990 și 1995.

Lech Walesa este laureat al Premiului Nobel pentru Pace în 1983.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. doua ori am incercat sa ajut psd, insa astia nu mai au sustinere. Dar tot mai incerc o data!
    Poate totus ai succes cu Olguta, ia mai incearca!..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.