MAE reacționează ferm după ce Iranul a acuzat România de „complicitate” la „războiul ilegal” al SUA

MAE a respins acuzațiile formulate de Iran și a reiterat că România nu a participat la conflictul dintre SUA și Iran.

MAE reacționează ferm după ce Iranul a acuzat România de „complicitate” la „războiul ilegal” al SUA

Sursă foto - magnific.com

MAE a respins acuzațiile formulate de Iran și a reiterat că România nu a participat la conflictul dintre SUA și Iran.

Avem o primă reacție a Ministerului Afacerilor Externe (MAE), după ce, în cursul zilei de joi, Iranul a acuzat România de „complicitate” la „războiul ilegal” al SUA.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis joi o reacție după ce autoritățile iraniene au acuzat România de „complicitate” la ceea ce Teheranul numește „războiul de agresiune ilegal” desfășurat împotriva Iranului de către Statele Unite și Israel.

Potrivit MAE, România nu a participat la conflict, iar poziția țării noastre a fost orientată către susținerea soluțiilor diplomatice și a eforturilor de reducere a tensiunilor din regiune.

Reacția MAE: „România nu a fost parte a conflictului SUA – Iran”

„România nu a fost parte a conflictului SUA – Iran, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu”, a transmis joi Ministerul Afacerilor Externe.

Ministerul român a precizat că deciziile adoptate de România au fost luate în contextul acordurilor bilaterale existente cu Statele Unite.

Potrivit Agerpres, MAE a subliniat că România își respectă angajamentele internaționale și acționează în conformitate cu normele de drept internațional.

„România este o țară aliată cu responsabilități și angajamente pe care le respectă pe deplin. Subliniem încă o dată că toate deciziile pe care România le ia în exercitarea suveranității sale sunt atent evaluate pentru a ne asigura că acestea sunt în conformitate cu prevederile Cartei ONU și cu normele relevante de drept internațional”, a precizat MAE, potrivit Agerpres.

Care sunt acuzațiile aduse României de către iranieni?

Tot în cursul zilei de joi, purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanșat împotriva Iranului de către Statele Unite și Israel.

Potrivit AFP, oficialul iranian a afirmat că România și Italia au fost indicate ca state participante la acțiunile împotriva Iranului.

„Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia și România ca fiind țări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”, a subliniat purtătorul de cuvânt al ministerului iranian de Externe, citat de AFP.

Potrivit AFP, declarațiile oficialului iranian au venit după o intervenție a secretarului general al NATO, Mark Rutte, la Fox News.

Conform informațiilor citate, acesta a afirmat că „500 de avioane americane au decolat de pe bazele americane din Italia” pentru a sprijini operațiunea militară israelo-americană „Epic Fury”, lansată împotriva Iranului pe 28 februarie.

În același context, Esmail Baghai a declarat că „Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia și România ca fiind țări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”.

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. România nu a fost parte a conflictului SUA – Iran EXACT așa cum România nu a fost si nu este parte a conflictului Rusia – Ucraina ! MAE îi crede prosti pe iranieni si orbi pe ruși !

  2. nu imi aduc aminte sa fie publicata vreo pozitie impotriva razboiului ilegal al SUA in Iran… nu a fost niciun mesaj de condoleante trimis dupa crima de razboi comisa asupra scolii din Minab… nu imi aduc aminte sa citesc vreun mesaj oficial in care colonia sa condamne crimele impotriva umanitatii din Palestina, Liban, Iran. cum era aia de le place feministelor sa spuna? „silence is violence”… sau tacerea e complicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.