Întrebat cât de puternic a simțit influența sistemului după ce a ajuns la Palatul Cotroceni și cum poate fi eliminată această influență din România, șeful statului a afirmat că experiența sa de peste 20 de ani în lupta cu sistemul îi oferă perspectiva necesară pentru a produce schimbări.
Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului
„Nu poţi să te lupţi cu sistemul când eşti şeful sistemului. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul, fără ca să ducem ţara asta în anarhie. Asta este misiunea pe care mi-am asumat-o”, a declarat Nicușor Dan.
Președintele a mai subliniat și că preferă rezultatele concrete în locul discursurilor despre reformă.
Întrebarea jurnaliștilor: Ați fost acuzat că sunteți de partea sistemului format din fostul partid comunist.
Nicușor Dan: „Cred că 20 de ani de luptă cu sistemul, cred că asta este o certitudine. Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Cum poți să reformezi țara? Lupți fără să o duci în anarhie. Pentru a face o reformă, este mult mai simplu.
Între un câine care latră și unul care mușcă, eu prefer unul care mușcă. Între a declama despre cât de tare vom reforma și între a avea instrumente pentru a reforma cu adevărat sistemul, eu întotdeauna voi fi în poziția de a avea instrumente de a reforma sistemul.”
„Dacă vrem să ajungem într-o zonă mai politică, este foarte important să ducem linia de demarcație între prooccidentali și antioccidentali și să nu ne consumăm energiile într-o luptă în sfera prooccidentală.”
„În timp și fără să producă anarhie.”
Declarațiile șefului statului au fost făcute după participarea la Summitul Flancului Estic, care a fost găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk. La reuniune au participat, pe lângă președintele României, și președintele Lituaniei, alături de prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei.
Evenimentul a reprezentat a doua reuniune organizată în cadrul Formatului Helsinki, după întâlnirea inaugurală desfășurată în Finlanda, la 16 decembrie 2025.
Potrivit Administrației Prezidențiale, agenda reuniunii s-a concentrat pe coordonarea dintre statele membre ale Uniunii Europene aflate în imediata vecinătate a Federației Ruse, în vederea aplicării Planului Readiness 2030 și a altor instrumente europene dedicate consolidării capacității de apărare și dezvoltării industriei europene de profil.
Vă amintim că, în cursul zilei de joi, președintele Nicușor Dan i-a acordat fostului președinte polonez Lech Wałęsa Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce.
În cadrul ceremoniei, șeful statului a vorbit despre speranțele românilor din perioada comunistă, care urmăreau evoluțiile din Polonia prin intermediul posturilor Europa Liberă și Vocea Americii, și a subliniat importanța modelelor care promovează valorile democratice și libertatea.
Daca presedintele este seful sistemului, cum de Constantinescu a fost invins de sistem? Din aceasta dilema nu putem iesi… 😉
Wow, cum s-a luptat el cu sistemul, asta presupune că îl cunoaște?! Partea a doua a ‘butadei’ pe care a zămislit-o îl reprezintă pentru că l-a numit premier pe Ilie, care, ce să vezi, ‘a mușcat’ la greu populația.
Ilie Bolojan este ProOccidental ! Ia de la Saraci si Da la ProOccidentali !
spunem si alta facem.