Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, în Polonia, că formarea rapidă a unui nou Guvern este importantă atât din perspectiva termenelor legate de Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), cât și în contextul apropierii vacanței parlamentare.
Declarațiile au fost făcute după participarea șefului statului la Summitul Flancului Estic.
Șeful statului a afirmat că România are nevoie de un executiv cât mai repede și a subliniat că ar fi de dorit ca noul Guvern să fie învestit până marți.
”Pentru România e important, pentru că avem miza până la 31 august a banilor din PNRR, e important să avem un guvern cât mai repede, şi, pentru că parlamentarii vor intra în vacanţă parlamentară marţi, ar fi bine să avem un guvern până marţi. Asta e ce pot să vă spun în momentul ăsta”, a spus preşedintele.
Partidele trebuie să vină cu o majoritate, spune șeful statului
Întrebat despre negocierile dintre partide, șeful statului a declarat că există semnale publice care indică posibilitatea unei soluții politice.
”Eu cred că suntem toţi oameni serioşi şi în consultarea publică pe care am avut-o acum două zile, am avut nişte declaraţii politice.
Dacă punem cap la cap în mod logic acele declaraţii politice care s-au făcut în faţa dumneavoastră, rezultă de acolo cel puţin o soluţie.
Am văzut în declaraţiile publice disponibilitate pentru o soluţie, cel puţin pentru o soluţie”, a afirmat Nicuşor Dan.
Președintele a precizat că se așteaptă ca partidele să îi prezinte o majoritate parlamentară.
”Eu aştept ca partidele să vină la mine cu majoritate. Cred că după două luni, noi toţi, cetăţenii, în ţara asta, putem să aşteptăm de la partidele politice o propunere de majoritate. (..) Din declaraţiile publice, acea soluţie care se preconiza era o soluţie de guvern minoritar, susţinută de o majoritate”, a explicat preşedintele.
Află de aici Nicușor Dan, la întrebarea Cotidianul despre noua propunere de rotativă: „Am încercat să ajut de două ori. Paridele să vină cu majorități”
„Mă aştept la responsabilitate”
Întrebat dacă se aşteaptă ca partidele să vină cu o singură propunere de premier, Nicuşor Dan a transmis că așteaptă responsabilitate din partea formațiunilor politice.
”Eu mă aştept la responsabilitate. După două luni, soluţii de majoritate”, a răspuns preşedintele României.
un „stat” care depinde de 10 miliarde banii altora, nu are suveranitate… e o colonie captiva
Uraaa, da-ii in moase-sa de palmasi, pot sa ne astepte pana in octombrie!
Ce mai contraza inca 10 miliarde pierdute, ca nu le platim noi!