Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a vorbit la B1TV despre rolul partidului în negocierile pentru formarea unui nou guvern. AUR a mers marți la Palatul Cotroceni, la consultări cu președintele Nicușor Dan, după ce varianta Veștea-premier a căzut luni noapte la votul de încredere din Parlament.
Atunci, Veștea a încercat pe ultima sută de metri să obțină voturile AUR, mergând la sediul partidului pentru a se vedea cu conducerea AUR. Simion nu i-a dat un răspuns clar până la discursul susținut de șeful AUR în plen, la finalul căruia partidul și-a retras parlamentarii din sală.
„Toate aceste variante de Executiv sunt niște ficțiuni care vor dura cel mult câteva luni. Le urez succes, ce să zic… Nu cred că vor reuși să facă majorități stabile prin care să nu se certe între ei în următoarele luni”, a declarat Petrișor Peiu.
„Poziția noastră este să așteptăm, să-i vedem cum se fac de râs, ca și la precedentele încercări cu Tomac și Veștea. Simplu! Ce putem să facem?”, a răspuns Petrișor Peiu la întrebarea despre poziționarea AUR în formarea unui nou guvern.
Petrișor Peiu spune la B1TV că orice majoritate formată de partide va fi una fragilă.
Peiu: O majoritate va fi foarte ușor să se destrame
„Chiar dacă se va constitui (o majoritate), va fi foarte ușor să se destrame. Foarte ușor. Adică nu există posibilitatea de a face majorități stabile. Dacă dânșii se încăpățânează să le facă, nu avem ce să le facem. Până la urmă, românii trebuie să vadă pe decizia cui își pun speranțele”, a repetat senatorul AUR.
În concluzie, Petrișor Peiu a reamintit că partidul său susține varianta alegerilor anticipate.
„Eu susțin o variantă rațională. Atâta timp cât nu se poate face o majoritate stabilă, logica politică elementară ne spune că ar trebui să se facă alegeri anticipate. Dacă noi credem că am inventat sau au inventat dânșii în România o altfel de rețetă decât cele existente în lumea largă, le urăm succes, dar atragem atenția tuturor românilor asupra faptului că este un circ care nu ni se datorează, ci se datorează coaliției PNL-PSD-USR -UDMR-Minorități.
Care au, evident, niște incompatibilități între dânșii, incompatibilități care conduc la perpetuarea acestei situații de criză. Va fi exact la fel și peste trei luni, și peste șase luni, și peste un an. N-am ce să le fac…”
Stai cuminte Cristofor! Va vine si dumneavoastra randul sa va faceti de ras!