Dragoș Pătraru, dialog cu Ilie Bolojan după moțiune: „Ați irosit o șansă enormă”

„A zis: «Dacă umblu acolo, mă dau afară». Asta mi-a zis atunci”, povestește Dragoș Pătraru

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Dragoș Pătraru, dialog cu Ilie Bolojan după moțiune: „Ați irosit o șansă enormă”

Sursa FOTO: Starea Nației

„A zis: «Dacă umblu acolo, mă dau afară». Asta mi-a zis atunci”, povestește Dragoș Pătraru

Guvernul a căzut marți prin moțiunea de cenzură propusă de PSD și AUR. Imediat după votul din Parlament care l-a trimis pe Bolojan acasă, jurnalistul Dragoș Pătraru i-a trimis un mesaj, în care a comentat măsurile luate de acesta în ultimele luni. 

„Dacă umblu acolo, mă dau afară”

Mătrășirea premierului din executiv nu a fost o supriză, pentru că, potrivit jurnalistului, Ilie Bolojan știa încă de la început că finalul mandatului său nu era foarte departe.

„Eu am întrebat de ce nu umblă la bogăție… Și am zis: «Dom’ne, nu faceți prostiile astea, să luați de la oameni și să puneți toată nota de plată în cârca populației. Umblați acolo unde sunt banii, la colectare, la colectare, la mafia de partid…». Și a zis: «Dacă umblu acolo, mă dau afară». Asta mi-a zis atunci”, povestește Dragoș Pătraru.

Mesajul trimis după căderea de 281 de voturi

Realizatorul de la „Starea Nației” i-a transmis premierului demis, că deși nu este de acord cu taxele impuse oamenilor, apreciază lupta acestuia de a elimina sinecurile partidelor, lucru care i-a și adus căderea.

„Ați avut dreptate cu ce mi-ați spus acum zece luni, că nu puteați umbla întâi aici, la avantajele și sinecurile mafiilor de partid, și apoi la populație. Tot cred că ați greșit profund cu acele măsuri și că ați irosit șansa enormă de a avea poporul în sprijin, nu împotrivă, dar apreciez că v-ați ținut de cuvânt și ați umblat și aici deși știați de urmează”, i-a scris Pătraru.

Bolojan promite o discuție deschisă

Deși Guvernul a scăzut, Ilie Bolojan a spus că este dispus să explice deciziile luate în scurtul său mandat.

„I-am zis: «Poate acum acceptați să purtăm o discuție deschisă în fața oamenilor. Numai bine!». Mi-a răspuns: «Vorbim fără probleme. Am căutat să respect oamenii și angajamentele»”, a mai zis jurnalistul.

CITEȘTE ȘI

CTP, despre moțiunea Bolojan și riscul „căii periculoase”

Distribuie articolul pe:

13 comentarii

  1. Nimeni nu putea face mai mult decât Bolojan!Nu sunt de acord cu Dragoș!Să ne spună el,practic, ce ar fi făcut. Mult timp am fost de acord cu el.Acum nu!Ține cu hoții!

  2. Reforma e atunci cand se iau masuri pt depolitizarea institutiilor , si pentru prevenirea si combaterea coruptiei , nu cand se taie de pe hartie posturile vacante si se maresc taxele si impozitele. Mitul reformelor (care nu se mai termina, si fara rezultate bune pana acum) e intretinut de propaganda celor care ajung la butoane si care la sfarsit cauta justificari si fac declaratii populiste ca sa se scoata. De stiut, justificarile nu sunt mereu acelasi lucru cu adevarul.

  3. DRAGOS PATRARUL ESTE PENELIST ! AM OBSERVAT IN GLUMELE LUI ! AI CULEGE SCAMELE LUI BOLOJAN DE PE UMERI DAR DA SI LA DERUTA SI IN PSD CA SA NU SE VADA CA TZINE CU PNL !

  4. Drgos Patraru si-a piedut orice credibilitate cand la evenimentele din Piata Victoriei de pe vremea lui Dragnea a tacut ca mortu-n papusoi . E doar un personaj cu doua fete, una mereu rosie.

    1. Nu are nici o legatura cu sinecurile, nu ai vazut ce au pus pe taraba? Ce vor astia sa vanda acuma face afacerea Petrom un fel de vanzare de pixuri daca compari ce vor sa vanda acuma la oferta….. Nu s au inteles la ciolan, asta e tot

  5. Dragoș Pătraru e foarte tare! Face fotografia momentului! Un ziarist excelent! Prostii au rămas cu ochii în soare că de aia sunt prosti!

  6. Nu a putut lua banii de la cei rai, de ce nu a dat puterea ex., sa fi dat de la el vreo 20-30mii ron? Sa fi lucrat pro bono cum a facut cu noi, crand sacrificii pt ei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.