În doar câteva zile, cinci delfini au fost descoperiți morți pe litoralul Mării Negre. Cazurile au atras atenția biologilor marini, mai ales că numărul total raportat anul acesta este deja mult mai mare decât cel de anul trecut. Au existat însă și situații în care animalele au putut fi salvate. Un pui de delfin ajuns aproape de mal a fost ajutat de un turist să se întoarcă în larg, notează Bzi.ro.
Deocamdată, specialiștii spun că nu poate fi indicată o singură explicație. Una dintre ipoteze este legată de pescuitul intens, dar și de apariția unui posibil agent patogen.
„Foarte probabil este vorba despre reluarea efortului intensiv de pescuit. Suspectăm că ar putea fi vorba și de un potențial agent patogen, care să fie contagios. O epizootie, echivalentul epidemiei din lumea animală”, a declarat biologul marin Răzvan Popescu Mirceni.
Pescuitul și braconajul, printre cauzele luate în calcul
Oamenii care lucrează pe mare spun că plasele de pescuit pot deveni o capcană pentru delfini. Riscurile sunt și mai mari în zonele în care sunt folosite ilegal sisteme de pescuit întinse în larg.
Delfinii pot rămâne prinși în plase și nu mai reușesc să iasă la suprafață pentru a respira. Din acest motiv, pescuitul este una dintre principalele piste analizate de specialiști.
Specialiștii vorbesc și despre traficul naval din Portul Constanța
Pe lista posibilelor cauze se află și traficul naval tot mai mare din zona Portului Constanța. În zonele aglomerate, delfinii pot fi loviți de ambarcațiuni.
„Există posibilitatea coliziunii cu ambarcațiuni numeroase, tot mai numeroase, tot mai frecvente în Portul Constanța și de aici trebuie să luăm niște măsuri, să găsim niște soluții, niște repelenți sonoacustici, care să fie montați pe aceste ambarcațiuni și care să îndepărteze cetaceele”, explică Adrian Bâlbă, doctor în științe.
Cercetătorii iau în calcul și efecte indirecte ale unor incidente recente produse în zonă. Printre acestea se numără o posibilă explozie a unei drone maritime, care ar fi putut schimba comportamentul unor animale.
„Am înregistrat, după explozia care a avut loc în Portul Constanța, un comportament, putem spune, interesant a unui grup de marsuini care se hrăneau la o zi, două după ce a avut loc explozia respectivă cu peștele, cel mai probabil, mort”, mai spune biologul marin Răzvan Popescu Mirceni.