Orban a transmis, într-o postare pe Facebook, că PNL și USR nu ar trebui să susțină un guvern PSD, după ce social-democrații au contribuit la căderea fostului executiv.
„PNL și USR nu au cum să voteze un guvern minoritar PSD condus de Grindeanu. Decât dacă vor să se sinucidă politic”, a scris Orban.
El susține că PNL și USR au fost „partidele corecte din coaliție” și că au fost trădate de PSD.
„PSD s-a aliat fără nicio jenă cu AUR și a dărâmat guvernul din care făcea parte”, afirmă fostul premier.
Orban spune că ideea ca PNL și USR să voteze învestirea guvernului, iar apoi să intre în opoziție, nu va funcționa politic.
„Un partid care votează învestirea unui guvern răspunde politic pentru toate măsurile, deciziile și acțiunile publice ale guvernului respectiv”, a transmis el.
Avertisment privind AUR și majoritatea parlamentară
Fostul premier avertizează că AUR ar putea fi singurul partid perceput ca fiind în opoziție, dacă PNL și USR ar vota un guvern PSD. În opinia sa, AUR ar putea câștiga electoral din nemulțumirile provocate de deciziile guvernului.
Orban susține că, după instalare, PSD ar încerca să își construiască o majoritate parlamentară. Aceasta ar urma să protejeze guvernul de o eventuală moțiune de cenzură și să permită adoptarea legilor fără sprijinul PNL și USR. El afirmă că PSD ar putea căuta susținere în zona partidelor și grupurilor parlamentare naționaliste.
„Cu siguranță va căuta și va obține susținere din zona partidelor și grupurilor parlamentare naționaliste, făcând cedări de la linia democratică pro-europeană”, a scris Orban.
„Faceți un sondaj telefonic rapid”
Ludovic Orban le cere liderilor PNL și USR să consulte rapid propriul electorat înainte de a lua o decizie.
„Faceți un sondaj telefonic rapid în care să aflați care este părerea simpatizanților PNL și USR cu privire la eventuala susținere a unui guvern PSD și faceți doar ceea ce dorește electoratul PNL, respectiv USR”, a transmis el.
Fostul premier susține că soluția ar fi continuarea susținerii unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR. El mai spune că, dacă președintele Nicușor Dan îl desemnează pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, PNL și USR ar trebui să îl lase să își caute majoritate fără parlamentarii celor două partide.
„Dacă nu va reuși, așa cum s-a întâmplat și la precedentele două desemnări, Nicușor Dan nu va avea ce să facă decât să dessemneze candidatul propus de PNL, USR și UDMR”, a scris Orban.
daca primesc ordin!
Depinde cati gradati au infiltrati!
„Partide corecte”!!?? (aici se aude râs de curca)
Dar și incompetente…
În vremurile de astăzi să fii băiet bun nu-i în de ajuns…trebuie să mai faci ceva ..
„Partide corecte”!!?? (aici se aude râs de circa)
Dar și incompetente…
În vremurile de astăzi să fii băiet bun nu-i în de ajuns…trebuie să mai faci ceva ..
Vrem guvern cu cele doua partide de pe locul unu si doi. Nu pt pomene, ci pt corectitudine si democratie.
PNL sa mai creasca, sa convinga. USR are procente cat s-au votat ei si neamurile lor.
TU SPUI ? CARE DADEAI AMENZI DE 2000 DE LEI LA PENSIONARI IN PANDEMIE ?