Rusia vede cuplurile necăsătorite ca pe o amenințare la securitatea națională

În Rusia, războiul și criza demografică au readus familia în centrul discursului oficial.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Rusia vede cuplurile necăsătorite ca pe o amenințare la securitatea națională

În Rusia, războiul și criza demografică au readus familia în centrul discursului oficial.

Viceministrul rus al Justiției, Vadim Balanin, susține că cetățenii care trăiesc în relații fără să fie căsătoriți reprezintă o amenințare pentru securitatea națională a Rusiei. Declarația vine pe fondul declinului demografic accentuat cu care se confruntă țara, agravat de războiul cu Ucraina.

Vadim Balanin a vorbit despre acest subiect la un forum dedicat dreptului și „familiei puternice”. Oficialul a pledat pentru consolidarea instituției familiei și pentru promovarea valorilor tradiționale.

„Ne confruntăm în prezent cu fenomenul conviețuirii fără căsătorie înregistrată. Aceste tendințe, în opinia noastră, pot fi considerate o amenințare directă pentru securitatea națională și sănătatea demografică a țării noastre”, a declarat oficialul, potrivit știrileprotv.ro.

Rusia se confruntă cu un declin demografic puternic

Oficialul rus a atras atenția și asupra numărului mare de divorțuri din Rusia. Țara se confruntă cu o scădere puternică a populației de la destrămarea Uniunii Sovietice.

Declinul s-a accentuat după începutul invaziei din Ucraina, în 2022. Războiul a dus la pierderi umane, emigrație și o presiune tot mai mare asupra pieței muncii.

Kremlinul promovează valorile tradiționale

Declarațiile lui Balanin se înscriu într-un efort mai larg al autorităților ruse de a încuraja natalitatea. Kremlinul promovează de mai mulți ani imaginea Rusiei ca apărător al valorilor conservatoare.

Regimul de la Moscova se prezintă astfel în opoziție cu ceea ce numește „decadența occidentală”. În același timp, lipsa forței de muncă devine o problemă tot mai mare pentru economia rusă.

Fenomenul „văduvelor negre”

În Rusia, după începutul războiului din Ucraina, a început să circule tot mai des termenul „văduve negre”. Expresia este folosită pentru femeile care se căsătoresc rapid cu militari trimiși pe front, uneori chiar într-o singură zi. După moartea militarilor, aceste femei pot cere despăgubirile acordate de stat familiilor celor decedați. Sumele pot ajunge la 60.000-70.000 de dolari.

Fenomenul a fost prezentat într-un reportaj realizat de canalul de YouTube „Ostorojno, Sobchak”. În material apar mai multe cazuri în care familiile militarilor spun că au aflat abia după deces că aceștia erau căsătoriți. În astfel de situații, rudele acuză că unele căsătorii ar fi fost făcute doar pentru obținerea banilor. Femeile vizate resping însă acuzațiile și susțin că relațiile au fost reale, chiar dacă au durat puțin.

Mai multe familii au încercat să conteste aceste căsătorii în instanță. Procesele sunt însă greu de câștigat, pentru că legea pornește de la existența certificatului de căsătorie.

CITEȘTE ȘI

China încearcă să crească natalitatea lovind în contraceptive

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.